Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Kernel – найбільший агрохолдинг України, що обробляє понад 550 тис. га землі. Такий земельний банк – це понад 7000 полів, тисячі одиниць с/г техніки та сотні агрономів в декількох кластерах по всій Україні. Управляти процесами в компанії такого розміру без їх автоматизації – важке завдання. Для цього в Kernel ще у 2016 році запустили проекти “Мобільний агроном” та “Логістика прибирання”, що забезпечували перехід на електронний документообіг, автоматизацію внесення інформації в 1С, оперативний та якісний облік переміщення та використання ТМЦ і т. ін. Але головний виклик компанії – консолідація процесів у єдину електронну систему сучасного агровиробництва. Тому Kernel почав формування нової IТ-команди, завданням якої стала розробка власної електронної системи управління агровиробництвом #DigitalAgriBusiness. У тому ж 2016 році в Kernel прийшов і зайняв пост керівника IТ-проектів агробізнесу Олександр Хижняк. До того Олександр працював в «Ощадбанку», де відповідав за напрямок e-Government та реалізацію проекту BankID. Сьогодні стратегія Kernel – оцифрувати весь ланцюжок, від посіву насіння на полі до експорту та продажу кінцевому споживачеві.

Перед командою була купа паперових носіїв та неавтоматизований облік ТМЦ. Бізнес-вимоги до майбутньої системи DAB Kernel з самого початку були у вигляді одного файлу Excel.

Деякий час менеджмент Kernel шукав готове рішення, яке дозволило б управляти, контролювати та планувати всі робочі процеси агрохолдингу. Але для компанії таких розмірів готового продукту не було. Для його розробки було прийняте рішення залучати зовнішніх партнерів. І разом з цим – прописувати чітке технічне завдання та проводити тендер.

У тендері брали участь українські та міжнародні компанії. Але виникли складнощі, оскільки на ринку не було компаній, які б вже реалізували настільки великі проекти для великих агрохолдингів. Тому вся бізнес-логіка залишилася за Kernel.

При проведенні тендеру основним ризиком для Kernel як компанії-замовника була неможливість оцінити коректність тієї чи іншої пропозиції на 100%. Важко далася й оцінка вартості продукту в рамках вимог. В тендер виносилася не детальна специфікація, а верхньорівневі вимоги з багатьма невідомими, оскільки в іншому випадку потрібно було б готувати додаткову аналітику. За цей час проект просто застаріє.

Переможцем тендеру на розробку стала львівська ІТ-компанія ELEKS. Сьогодні в Kernel є внутрішня IT-команда, яка допрацьовує існуючі рішення. #DigitalAgriBusiness обійшовся Kernel у кілька мільйонів доларів, а початковий бюджет на всю систему покрив лише перший модуль планування.

Що таке #DigitalAgriBusiness та як це працює?

#DigitalAgriBusiness (DAB) – комплексна система управління агровиробництвом класу FMIS (Farm management information systems), розділена на 4 модулі – планування, операційне управління, моніторинг і мобільні додатки. Завдання системи – використовуючи алгоритми, зібрані й оцифровані дані, аналізувати максимально можливу кількість чинників, які впливають на врожайність та прибуток компанії, і надавати рекомендації для прийняття раціональних рішень.

Модуль планування – перший з системи DAB, що був впроваджений у бізнес-процеси Kernel. Використовуючи алгоритми і правила, за допомогою паспорта поля та довідників, модуль дозволяє приймати більш точні рішення. Наприклад, повідомляти агроному, що оскільки на поле 3 роки була кукурудза, йому варто вибирати гібрид з високою стійкістю до монокультури. Або якщо агроном запланує посів сої на полі, де агрохімічне обстеження виявило кислі ґрунти, алгоритми DAB підкажуть йому, що на цей фактор потрібно звернути увагу. Якщо ж агроном ігнорує рекомендації системи, менеджмент компанії отримує звіт про те, яке рішення і з яким рівнем ризику прийняв фахівець.

Крім цього, модуль планування може розраховувати норми внесення добрив за NPK, планувати ґрунтообробіток в залежності від наявності або відсутності ущільнень ґрунту, робити підказки щодо шкідливих об’єктів на полях для нестандартних систем захисту, підказувати правильну сівозміну, використовуючи історичні дані.

Першим етапом створення модуля стало наповнення довідників. Фактично, це база історичних даних, які збиралися протягом року, що об’єднує близько 270 груп даних, в кожній з яких – від 3 до 7 показників. Весь критичний обсяг інформації для модуля “витягувався” з Excel-таблиць або вносився руками, так як інформації, що накопичується в 1С, було недостатньо для якісного наповнення.

В процесі були створені детальні паспорти сортів та гібридів. Як це виглядає на практиці? В 1С для бухобліку необхідні найменування, репродукція та одиниці виміру, а в системі планування кожен паспорт має від 15 до 20 значень – від репродукції та груп стиглості до норм висіву і т. д. Або на прикладі добрив. В 1С – це найменування, норма внесення і кількість. В системі – це паспорт добрива з великою кількістю характеристик та зоною його використання.

Система планування може позначати верхню межу вартості насіння та ЗЗР як індикатори для агрономів. Так вони отримують розуміння того, яка очікується маржинальність і за яких витрат. Але агроном також може написати justification, чому витрати на добрива будуть + 10% і як це впливає на врожайність.

На даний момент в компанії за допомогою модуля вже сплановано осінньо-весняний цикл робіт 2019/2020 МР. Коли він закінчиться, можна буде чітко розуміти, що змінила система #DigitalAgriBusiness, і порівнювати результати в розрізі кожного поля.

Паспорт поля і скаутинг

Паспорт поля у DAB – це, фактично, електронна ідентифікаційна картка, де накопичується історія поля з усіх джерел: техніки, супутникові знімки, історія ґрунту, проведення агрохімічного обстеження, картографія, історія врожайності та інші показники. Основна мета модуля – агроном отримує зручний інструмент, де буде повністю вся історія поля, доступ до якої він має з “хмари”. Крім зручності використання, таким чином Kernel мінімізує свої ризики, коли фахівець йде і втрачається історія полів.

DAB дозволяє автоматизувати процес скаутингу, але на даний момент він працює як окремий модуль в системі. У найближчому майбутньому модуль буде інтегрований з паспортами полів. Завдання скаутингу в Kernel – наповнити паспорт поля. Фактично, це мобільний додаток, використовуючи який агроном прямо в полі збирає інформацію про посіви. Ця сама інформація і використовується при плануванні.

У Kernel є план обстежень ввірених йому полів. Система заповнює агроному календар обстежень – яке поле та на якій фенофазі агроному потрібно відвідати. Під кожну фенофазу та культуру є адаптивний чек-ліст – агроном проводить обстеження, використовуючи стандартизовані критерії. Після інтеграції результати та історія обстежень будуть зберігатися в паспорті кожного поля через аналітичний портал. З його допомогою головний агроном або фахівець на рівні кластера зможе аналізувати ризики, які рішення та для якого поля в рамках технології потрібно застосувати.

Інтеграція #DigitalAgriBusiness зі сторонніми сервісами

Архітектура системи заснована на open source-продуктах, стрижнем яких є технологія WSO2. Передбачені технічні нюанси по інтеграції з внутрішніми та зовнішніми джерелами даних. Наприклад, в Kernel є власна мережа метеостанцій, яка є постачальником даних для системи. Є лабораторія, інформація з якої оновлює довідники.

Збирається інформація про стан техніки та дані з обладнання точного землеробства. Зовнішніх сервісів багато. З частиною з них система вже працює в рамках планування. Для GPS-моніторингу транспорту в Kernel використовується рішення від Wialon. За сезон під моніторингом знаходиться більше 10 тисяч одиниць техніки. Але з впровадженням модуля моніторингу транспорту #DigitalAgriBusiness у компанії планують відмовитися від системи партнерів.

Про плани на комерційну версію #DigitalAgriBusiness

Агрохолдинг розвиває систему не тільки для себе. В майбутньому #DigitalAgriBusiness зможе стати доступною як комерційне рішення. Зараз у компанії опрацьовують нюанси виведення системи на ринок. У Kernel бачать можливість продавати в комплексі модуль планування з паспортом поля та (МАГ-скаутинг, за допомогою якого здійснюється моніторинг. Далі система буде розвиватися в контексті роботи з нарядами щодо польових робіт в мобільному додатку. Вона повинна буде охоплювати всі процеси агровиробництва. Так Kernel зможе запропонувати замовнику комплексне рішення, засноване на власному досвіді. Перший реліз комерційної версії планується випустити до кінця 2019 року. Ціна – в процесі внутрішнього обговорення, оскільки подібного продукту на ринку ще немає.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося