Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Посів культур уже на самому початку сезону закладає певний потенціал врожайності, і подальші дії аграріїв протягом сезону сприяють максимальному розкриттю цього потенціалу, але аж ніяк не допоможуть його перевищити.

Сучасні системи точного висіву дозволяють досягти максимальної врожайності і, таким чином, швидко компенсувати витрати на їх установку. Завдяки точному висіву можна забезпечити економію посівного матеріалу та отримати додатково $200-300 з 1 га кукурудзи. Але що саме треба зробити, щоб мати такий результат?

 

ЕФЕКТИВНИЙ ПОСІВ КУЛЬТУР СУЦІЛЬНОЇ СІВБИ

Підвищення ефективності посіву для різних культур працює по-різному. Наприклад, посів просапних культур вимагає більшої точності, а значить потребує більш досконалого технологічного підходу. В той же час, культури суцільної сівби не так гостро конкурують за життєвий простір, а тому ретельно стежити за дотриманням відстані між насінням немає потреби. Рішення для сівалок суцільного висіву в першу чергу забезпечують контроль посівної норми, глибини загортання насіння і загальної коректності роботи сівалки.

Способи підвищення ефективності суцільного висіву:

  • автоматизація контролю роботи секцій;
  • оптимізація притискного зусилля;
  • заміна механічного (ланцюгового) приводу на електричний.

У процесі роботи сошники сівалки можуть забиватися рослинними залишками і грудками землі, що призводить до появи пропусків і зниження потенційної врожайності. Для контролю якості роботи сівалки механізатор вимушений періодично зупиняти техніку та перевіряти сошники. Спростити цю задачу допоможе установка датчиків контролю потоку. Вся необхідна інформація буде відображатися на приладовій панелі, а про забиті сошники повідомлять звукові і світлові сигнали.

Притискне зусилля сівалки, як правило, налаштовується один раз перед посівом, після чого операція виконується з постійним притискним зусиллям для всіх секцій. Однак сіяти в ідеально підготовлений ґрунт вдається вкрай рідко.

Перешкоджають роботі сівалок:

  • нерівності рельєфу поля;
  • різна висота секцій над поверхнею ґрунту (через поглиблення колії важких сівалок);
  • нерівномірний розподіл рослинних залишків по полю.

Особливо актуальним налаштування притискного зусилля є при посіві пшениці після соняшнику або ріпаку. Проміжок між збором врожаю культури-попередника і посівом досить короткий, і рослинні залишки не встигають перегнити. Таким чином, частина посівного матеріалу буде висіватися в ґрунт, а частина — в шар рослинних залишків (або в ґрунт під ними, але на недостатню глибину). Рішенням проблеми може бути налаштування притискного зусилля для загортання насіння окремо на кожній секції.

Інтелектуальна складова операції — наявність тензометричних датчиків для вимірювання контакту секцій з ґрунтом. Відповідно до отриманого сигналу, тиск можна збільшувати або зменшувати з підйомом секції завдяки системі SeederForce. Закладка посівного матеріалу на необхідну глибину забезпечить дружність сходів. Рослини не будуть витрачати зайву енергію на проростання, отримають однакову кількість поживних елементів і вологи.

SeederForce

Система SeederForce

Система SeederForce компанії Precision Planting працює як на прижим, так і на підйом. Агроном налаштовує силу притиску секції до ґрунту, а система контролює питому вагу секції та контакт із землею в процесі посіву.

У господарствах часто використовуються сівалки з механічним приводом, в яких оборот валу для подачі зерна з бункера залежить від обертання привідних коліс. Недолік цього методу полягає в порушенні норми висіву. Нерівності поля призводять до збільшення частоти обертання коліс на одиницю пройденого шляху і перевищення норми; налипання вологого ґрунту збільшує радіус колеса і зменшує частоту його обертання. На врожайності культур негативно позначається як перевищення, так і зменшення посівної норми. В цьому випадку проблему може вирішити окремий, незалежний від обертання коліс, електричний привід. Він задає необхідну швидкість обертання валу в залежності від заданої норми висіву, актуальної швидкості руху і положення сівалки.

 

ЕФЕКТИВНИЙ ПОСІВ ПРОСАПНИХ КУЛЬТУР

При посіві просапних культур контролювати необхідно не тільки норму висіву, але і відстань між насінням у рядку. Системи точного висіву дозволяють забезпечити сингулярність при посіві, що сприяє кращому розвитку рослин і підвищує потенціал врожайності.

Двійники і пропуски на полях – це, в першу чергу, нераціональне використання ресурсів (посівних площ і матеріалу). При двійниках дві насінини розвиваються, завдаючи шкоди одна одній, а потенціал їх врожайності зменшується на 50%. Пропуски ведуть до зниження врожайності на 80%, виключно завдяки тому, що сусідні рослини отримають більше ресурсів та забезпечать +10% до врожаю.

Потенціал посівного матеріалу в залежності від розміщення

 

Як і у випадку суцільного висіву, існує кілька способів підвищення ефективності посіву просапних культур:

  • використання вакуумного висівного апарату;
  • зменшення впливу людського фактора;
  • оптимізація притискного зусилля;
  • внесення рідких добрив у рядок.

 

Робота висівного апарату сівалки

За дотримування заданої відстані між насінинами відповідає висівний апарат сівалки. Після того як насіння з бака потрапляє в зернову камеру апарату, воно має своєчасно і точно по центру потрапити в зернову трубку щоб, не торкаючись її стінок, опуститися на дно посівного ложа.

Причини нерівномірної подачі насіння

 

Причини нерівномірної подачі насіння

Для того щоб зерно не рикошетило від стінок трубки, обирають оптимальну швидкість посіву 8-10 км/ч. Якщо ж завершити посів потрібно в короткий термін, виникає необхідність збільшити швидкість висіву. Зберегти дружність сходів при цьому допоможуть елеватори для доставки зерна в посівне ложе (SpeedTube).

Збільшення швидкості сівби також можливе при використанні сівалок, обладнаних вакуумними висівними апаратами.

Основні компоненти вакуумного висівного апарату:

  • диск із отворами для насіння;
  • скидач для видалення зайвого насіння з диска;
  • виштовхувач;
  • вакуумна порожнина;
  • привід.

Якість роботи висівного апарату залежить як від його будови, так і від якості збірки. Типова проблема — зношування елементів, що тягне за собою зменшення контакту диска з кільцем ущільнювача (зменшення вакууму) і скидачем (двійники при посіві).

 

Вплив людського фактора на результат роботи

Проблеми при посіві можуть виникати не тільки через технічні обмеження сівалки, але і через некоректне налаштування її робочих параметрів. Саме ці помилки можуть стати причиною появи двійників і пропусків, нерівномірної закладки і поганого контакту посівного матеріалу з ґрунтом.

Вплив людського фактора

 

Як отримати дружні сходи?

Крім дотримання глибини посіву, на швидкість проростання зерна впливає якість посівного ложа і доступність необхідних поживних елементів.

При посіві у пористий ґрунт знижується контакт зерна з ґрунтом і погіршується його живлення. У той же час, переущільнення ґрунту сповільнює проростання зерна. Належний контакт насіння з ґрунтом забезпечують прикочувальні колеса на секціях просапних та зернових сівалок. Залежно від вологості і структури ґрунту, для оптимального закладення посівного матеріалу і ущільнення ґрунту агроном налаштовує прикочувальний механізм на необхідне притискне зусилля.

З метою створення сприятливих умов для насіння при посіві в борозну вносяться добрива. У такий спосіб можна підвищити потенціал врожайності насіння, прискорити ріст, забезпечити поживними речовинами для проростання і розвитку. Внесення рідких добрив в борозну або по її краях виконується через різні робочі органи, наприклад Keeton Seed Firmer. Хвостовик також забезпечує розміщення насінини на заданій глибині у борозні та ущільнює ґрунт навколо неї.

 

Різниця в урожайності просапних культур при дотриманні всіх рекомендацій

  • Використання висівних апаратів з електричним приводом забезпечує збільшення врожайності кукурудзи до 0,5 т (6% при середній урожайності 8 т), соняшнику — до 250-300 кг (8-10% при урожайності до 3 т).
  • Якщо на полях роблять обсіви, електричний привід дозволяє відключати секції сівалок на перекриттях. Автоматичне відключення секцій на засіяних ділянках заощаджує до 3% посівного матеріалу.
  • Використання гідроприжиму для регулювання притискного зусилля висівних секцій дає приріст врожайності до 400 кг на кукурудзі (5%), до 200 кг на соняшнику (6,5%).
  • Внесення по ряду рідких добрив (стартових фосфорних і основних азотних) в залежності від типу, якості, кількості і способу внесення може забезпечити збільшення урожайності на 7-10%.

 

Таким чином, завдяки установці електромоторів, систем регулювання притискного зусилля і внесення рідких добрив по ряду можна отримати ріст врожайності +18-21% (на кукурудзі), що у грошовому еквіваленті складатиме до +$300 з 1 га.

Обладнання Precision Planting для оптимізації роботи сівалки

 

Звичайно, свій вплив на фінальні показники урожайності можуть мати погодні умови, і у випадку посухи навіть найкращі системи та технології не забезпечать приросту врожаю. Якісний посів — це не 100% гарантія кращого врожаю, але кращого врожаю не можна отримати без якісного посіву.

 

Вадим Остапенко, консультант компанії SmartFarming

 

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося