Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Метеостанції вже є у багатьох аграрних компаніях. Але з даними, отриманими від цих пристроїв, потрібно вміти працювати. Без аналітичної обробки такі відомості будуть не надто корисними.

Першу метеостанцію METEOTREK® почали тестувати два роки тому. Але тільки восени цього року продукт надійшов в продажу. Це не кінцева версія — розробка постійно оновлюється та модернізується.

METEOTREK® — продукт співпраці компаній BITREK® та IT INNOVATIONS. Спочатку BITREK® — провідний український виробник електроніки, GPS-трекерів та іншого “заліза” — створив метеостанцію, яка була обладнана найрізноманітнішими датчиками. Однак в такому вигляді метеостанція — просто коробка з великим масивом даних. З ними надалі потрібно щось робити, для того щоб аграрій міг отримати корисну інформацію. До вирішення цієї задачі приєдналася компанія IT INNOVATIONS, яка розробила програмне забезпечення для метеостанції. В результаті співпраці був створений METEOTREK®.

Раніше метеостанцію міг придбати кожний партнер заводу, кожний інтегратор — і продавати далі. Зараз у нас ексклюзивна домовленість — метеостанції продаються тільки нам, а ми вже реалізуємо їх партнерам BITREK® або нашим клієнтам,

Леонід Власов, комерційний директор IT INNOVATIONS

Леонід Власов, комерційний директор IT INNOVATIONS

Зі своєю розробкою компанія потрапила на акселератор МХП. Там METEOTREK® познайомились з компанією SmartFarming. У процесі спілкування з’явилися деякі ідеї щодо модифікації продукту — наприклад, мобільні метеостанції для техніки, автономні датчики вологості та опадів.

SmartFarming — компанія, яка комплексно підходить до питання підвищення ефективності агровиробництва. Вони не намагаються продати якийсь один свій продукт. Вони пропонують клієнту рішення, яке буде максимально ефективним.

Певні задачі SmartFarming вирішує самостійно, для вирішення інших — співпрацює з партнерами. Зокрема в питаннях метеостанцій вони працюють з нами.

Метеодані — це один з факторів, який впливає на ефективне агровиробництво. Метеостанція — так само, як дрони чи хіманаліз ґрунту — надають аналітику для підвищення ефективності сільського господарства,

Леонід Власов

Що важливо контролювати в полі?

Планування операцій

Одна з основних цінностей метеостанції в тому, що вона не лише збирає дані, але й допомагає з короткостроковим прогнозом погоди. Багато робіт у полі вимагають певних погодних умов. Тому аграріям важливо мати коректні дані для планування операцій. Точний прогноз погоди дозволить обрати оптимальні умови для максимальної ефективності виконаних робіт.

Контроль умов для виконання операцій

METEOTREK® дозволяє не тільки планувати, а й контролювати виконання сільськогосподарських операцій. Наприклад, температурні умови в полі та біля господарства, де найчастіше і встановлюється метеостанція, можуть значно відрізнятися. В одному випадку — це відкрита місцевість, а в іншому — затінені ділянки. Може виникнути ситуація, коли фактично проводити операцію не можна, але дані метеостанції вказують протилежне.

Механізатор, який проводить операцію, може не знати, що метеорологічні умови не відповідають нормам. А навіть якщо і знає — може спеціально проводити роботу, щоб не знижувати свої виробничі показники. Є рішення і для цієї проблеми.

Крім встановлення основної метеостанції, METEOTREK® пропонує встановлювати датчики температури, швидкості вітру та вологості повітря на техніку, яка проводить операції в полі. Інформація про погодні умови з цих датчиків безперервно відображається на планшеті або смартфоні, встановленому в кабіні трактора. Ці ж дані відправляються диспетчеру або логісту підприємства, в якому використовується телематичне програмне забезпечення. Таким чином, якщо механізатор йде на порушення технології — він повинен розуміти, що інформація про це буде в базі даних.

Витрати на засоби захисту рослин — одні з найбільш відчутних для аграріїв. Більшість сільськогосподарських підприємств у виробництві використовує звичайні причіпні обприскувачі. Якщо переобладнати наявну техніку, можна досягти економії ЗЗР до 20%. Такий ефект досягається низкою заходів, один з них — метеорологічні датчики, що встановлені безпосередньо на техніці.

Профілактика захворювань рослин

Дані метеостанції дозволяють своєчасно реагувати на ризики виникнення захворювань. У рослин є фенологічні фази росту. У певній фазі є ймовірність виникнення захворювань. Сума метеорологічних факторів може вплинути на те, коли саме виникає захворювання. Оперування точними метеоданими дозволяє запланувати превентивні операції ще до того, як захворювання виникне. Якщо враховувати погодні умови, то втрати врожаю від хвороб будуть меншими.

Аналіз врожайності за підсумками сезону

Ще один важливий аспект правильне внесення добрив та ЗЗР. Хімікати коштують недешево, тому необхідно розумно підходити до процесу їх використання.

Іноді у аграріїв трапляється ситуація — однакові за потенціалом поля, на яких проводились одні й ті самі технологічні операції, мають різну врожайність. На це може вплинути багато факторів, в тому числі і несприятливі погодні умови.

Найчастіше контроль опадів здійснюється за допомогою звичайних мірних колб. Сам агроном і фіксує, скільки опадів випало у певний день, а потім підсумовує всі виміри. В результаті все залежить від агронома — наскільки уважно і точно він вносить дані. Буває, що виникає значна похибка. Таким чином, погану врожайність можуть обґрунтувати “несприятливими” погодними умовами, хоча справжня причина неврожаю — недолік ЗЗР або відсутність добрив,

пояснює Леонід Власов

Проблема вирішується встановленням модуля для контролю рівня опадів. Пристрій працює автономно від вбудованого акумулятора, заряду якого вистачить на кілька років. Він збирає дані про кількість опадів і відразу ж в режимі реального часу відправляє їх на сервер. Це рішення METEOTREK® в рази дешевше, ніж сама метеостанція. Такий простий пристрій допоможе проводити більш якісну аналітику за підсумками сезону. Зокрема, визначати, чи вплинули погодні фактори на поганий урожай, чи причина була в іншому.

Які показники визначає METEOTREK®?

Метеостанція дозволяє зібрати дані про температуру і вологість повітря, атмосферний тиск, швидкість і напрям вітру, кількість опадів, кількість вологи на листовій поверхні (датчик вологості листа — використовується в садівництві), температуру і вологість ґрунту.

Опціонально можна дообладнати метеостанцію піранометром — датчиком сонячної радіації. Він може визначати кількість сонячної радіації — важливий параметр для розрахунку норм внесення води при зрошенні. Параметр впливає на швидкість випаровування вологи з поверхні ґрунту та листкової поверхні рослин — евапотранспірацію.

При роботі з ґрунтом є сенс вимірювати температуру та вологість на декількох горизонтах. Є два типи датчиків вологості ґрунту: один показує обсяг вологи в ґрунті, другий — силу натягу вологи в ґрунті (доступність вологи кореневій системі рослин).

Але ні один, ні другий датчик не є індикаторами для агронома. Агроном орієнтується на динаміку: як вологість знижується або зростає. Ці дані важливі тільки там, де є зрошення. Залежно від показника вологості приймається рішення про включення або виключенні зрошувальної системи.

Метеорологічний портал для агрономів

У найближчих планах компанії — запуск метеорологічного порталу для агрономів. На сайті буде зібрана інформація щодо всіх регіонів України, а також прогноз на 3 найближчі дні. Точність цього прогнозу досягає 90%.

Головна особливість порталу — можливість коригувати прогноз в залежності від району. Якщо у користувача є власна метеостанція, він може отримати уточнений прогноз для своєї локації. Коригування загального прогнозу проводиться з урахуванням даних цієї метеостанції.

Портал надасть прогноз для регіону, області та заданої локації. Цей прогноз буде найточнішим у радіусі 4 кілометрів для кожної встановленої метеостанції. Такий прогноз дозволить визначати найбільш сприятливі години у добі для проведення операцій, наприклад, для внесення ЗЗР,

розповідає Леонід Власов

Рішення реалізується просто — дані з метеостанції відправляються в обчислювальний центр. Там здійснюється коригування прогнозу. А далі інформація відображається або в інтерфейсі порталу, або ж інтегрується в ПЗ клієнта.

Напрямки подальшого розвитку рішень від METEOTREK®

METEOTREK® — це не тільки сукупність даних. Це ще й інтеграція цих даних в процеси компанії

говорить Леонід Власов

Компанія працює в напрямку розвитку сервісів. Мета — не тільки зібрати інформацію про погоду, але й обробити її, щоб дати рекомендації. А вже на основі цих рекомендацій підприємства зможуть приймати рішення.

Аналітичний супровід внесення ЗЗР та управління зрошенням — напрямки, які компанія буде розвивати в найближчому майбутньому.

Схема контролю операцтй по внесеню ЗЗР за допомогою METEOTREK®

Рішення від METEOTREK® дозволить визначати оптимальні метеорологічні умови для внесення ЗЗР, що призведе до їх раціонального використання. А дані датчиків вологості будуть використовуватися для управління системою іригації та проведення ефективного поливу.

До того ж, отримані статистичні звіти дозволяють проводити кореляцію подальших планів та перспектив. Вся важлива статистика знаходиться в системі, тож її можна використовувати в будь-який момент.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося