Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Земельний ринок сьогодні формують: держава, пайовики-землевласники, фермери, великі сільськогосподарські виробники і новий учасник – об’єднані територіальні громади (ОТГ). Щоб продуктивно використовувати активи і бути стійкою, компанії потрібно навчиться управляти земельним банком і відносинами з ключовими стейкхолдерами. Ефективне управління земельним банком і відносинами з пайовиками, громадами і державою базується на трьох ключових складових:

 • Облік земельного банку.
 • Управління завданнями співробітників.
 • Управління відносинами зі стейкхолдерами, у тому числі з пайовиками, громадами та державою.

Останній пункт часто недооцінюють, але незабаром він буде відрізняти кращих гравців від гірших. Наприклад, компанія “Кернел” уже працює над модулем у власній електронній системі управління агровиробництвом #DigitalAgriBusiness, мета якого оцифрувати та автоматизувати процеси у взаємовідносинах агрохолдингу з власниками земельних паїв, місцевими жителями та органами влади. Давайте розберемо всі складові детально.

Облік земельного банку

Що являє собою облік у системі аналізу земельного банку? Це облік полів, що дає змогу розуміти фактичну площу полів і посівів. Це облік земельних ділянок, що дає змогу звірити фактичну і юридичну площу масивів, які ви маєте право обробляти. Це облік договорів оренди, завдяки якому стає зрозумілим статус землі, терміни оренди, реєстрації та ризики.

Облік земельного банку

Якщо провести облік земельних ділянок, полів, договорів та проаналізувати маси зібраних даних, то компанія отримає структуру полів. Так ми будемо розуміти рамки юридичної площі і управляти ризиками. Якісна та повна аналітика дозволяє правильно розставити на мапі договори і пайовиків, зрозуміти кожен орендований гектар, собівартість конкретного поля і пов’язані з його використанням ризики. Аналітика дає два ключових звіти: баланс земельного банку і рейтинг полів.

Земельний баланс та рейтинг полів

Баланс земельного банку схожий на банківський. Пасиви – те, що компанія орендує. Активи – землі в обробці. В жодної компанії активи і пасиви не збігаються. Якщо подивитися на структуру, то в оренді є те, що компанія обробляє, передала по обміну і технічно втратила. Є землі отримані за обміном, які не обробляються з певних причин, і самозахоплення чужих ділянок. Ці дані формують список завдань для земельної служби. Є не зареєстровані договори? Потрібно зареєструвати. Закінчуються терміни оренди? Продовжити. Є технічні втрати? Агроном повинен з’ясувати, чи можна провести рекультивацію.

У той же час, рейтинг полів відображає ступінь консолідованості масивів. Це один із важливих показників стійкості компанії. Зазвичай при купівлі агропідприємства ключовий фокус інвестори роблять на договори. Потрібно перевірити, щоб всі договори були оформлені, зареєстровані, щоб терміни їх дії були не менше 5-7 років. Виходячи з цього, формується оцінка бізнесу.

У розумінні SmartFarming консолідація масивів значно важливіша, адже коли новий бізнес заходить в регіон, а поля ризикові і складаються з “договорняків”, стає зрозуміло, що усні домовленості були укладені з попереднім власником, а з новим потрібно домовлятися заново. З останніх трьох угод, які супроводжувала команда SmartFarming, інвестори в двох випадках відмовилися купувати через ризики, пов’язані з консолідацією, навіть попри те, що договори були в порядку. Отож, на наш погляд, лідерами на ринку будуть компанії, які використовують повний інструментарій управління земельним банком, компанії, чий земельний банк буде консолідований.

Управління завданнями

Перший крок зроблено. Далі йдемо до управління завданнями. Підписання та реєстрація договорів, виплата орендної плати, покупка підприємств, аукціони, локалізація оренди, обміни, моніторинг конкурентів, управління платою за оренду — по суті, все це типові процеси. Якщо їх оптимізувати, то компанія вийде на ефективне управління співробітниками.

Управління завданнями працівників

Після цього потрібно впровадити систему управління соціальними відносинами. У кожної компанії є певні соціальні програми в селах, де вона працює. Це і управління запитами пайовиків, і корпоративна соціальна відповідальність, і різні види опитувань. Цю історію потрібно систематизувати, щоб отримати аналітику по інфраструктурі регіону і профілю населення: що потрібно пайовикам, які інфраструктурні об’єкти наявні чи відсутні в селі. Маючи такі дані, компанія може вибудовувати ефективну політику комунікацій.

Управління соціальними відносинами

SmartFarming сьогодні впроваджує і розробляє інструменти повноцінного управління земельним банком через три блоки, які інтегруються в систему управління бізнес-процесами BPM — зокрема, систему ProZemli. Це дає повну аналітику: можна не просто “пірнути” в ризики і побачити все наперед. Це також об’ємна система обліку та управління бізнес-процесами. Ми знаємо, що повинен робити кожен співробітник, на якому етапі виконання процесу, де “вузьке горлечко”.

Підведемо підсумки. Що все це дає клієнтові і стейкхолдерам?

 • Інвестор отримує прозоре управління, управління ризиками та капіталізацію бізнесу.
 • Топ-менеджмент закриває завдання консолідації земель та управління рентабельністю бізнесу через управління собівартістю у вигляді оренди.
 • ОТГ, як новий учасник ринку, закриває завдання наповнення бюджету і розвитку регіону.
 • Пайовики отримують кращу соціальну допомогу і таргетоване рішення запитів.

У сумі такий підхід формує повноцінну взаємовигідну систему, за якою повинні працювати компанії завтрашнього дня.

 

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

  Дякуємо!
  Ваша заявка вже обробляється

  Незабаром ми з Вами зв’яжемося