Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Земельний ринок сьогодні формують: держава, пайовики-землевласники, фермери, великі сільськогосподарські виробники і новий учасник – об’єднані територіальні громади (ОТГ). Щоб продуктивно використовувати активи і бути стійкою, компанії потрібно навчиться управляти земельним банком і відносинами з ключовими стейкхолдерами. Для управління земельним банком і відносинами з пайовиками, громадами і державою є три складові, які важливо правильно:

  1. Облік земельного банку.
  2. Управління завданнями співробітників.
  3. Управління відносинами зі стейкхолдерами. У тому числі з пайовиками, громадами та державою.

Останній пункт часто недооцінюють, але незабаром він буде відрізняти кращих гравців від гірших. Наприклад, компанія Кернел уже працює над модулем у власній електронній системі управління авгровиробництвом #DigitalAgriBusiness, мета якого оцифрувати та автоматизувати процеси у взаємовідносинах агрохолдингу з власниками земельних паїв, місцевими жителями та органами влади. Давайте розберемо всі складові детально.

Облік земельного банку

Що таке облік земельного банку? Це облік полів, для того щоб розуміти фактичну площу полів і посівів. Це облік земельних ділянок, щоб розуміти фактичну площу і юридичну площу масивів, які ви маєте право обробляти. Це облік договорів оренди, завдяки якому стає зрозумілим статус землі, терміни оренди, реєстрації та ризики.

Якщо провести облік земельних ділянок, полів, договорів та проаналізувати маси зібраних даних, то компанія отримає структуру полів. Так ми будемо розуміти рамки юридичної площі і управляти ризиками. Якісна та повна аналітика дозволяє правильно розставити на мапі договори і пайовиків, зрозуміти кожен орендований гектар, собівартість конкретного поля і пов’язані з його використанням ризики. Аналітика дає дві ключові звітності: баланс земельного банку і рейтинг полів.

Баланс земельного банку схожий на банківський. Пасиви – те, що компанія орендує. Активи – землі в обробці. Ні в однієї компанії активи і пасиви не збігаються. Якщо подивитися на структуру, то в оренді є те, що компанія обробляє, передала по обміну і технічно втратила. Є землі отримані за обміном, які не обробляються з якихось причин і самозахоплення чужих ділянок. Ці дані список завдань для земельної служби. Є не зареєстровані договори? Потрібно зареєструвати. Закінчуються терміни оренди? Продовжити. Є технічні втрати? Агроном повинен з’ясувати, чи можна провести рекультивацію. Що стосується рейтингу полів, то він відображає наскільки консолідовані масиви. Це один з показників стійкості компанії. Звичайно, коли купуються с/г підприємства, то ключовий фокус інвестори роблять на договори. Потрібно перевірити, щоб всі договори були оформлені, зареєстровані, щоб терміни по ним були не менше 5-7 років. Виходячи з цього, формується оцінка бізнесу.

В розумінні SmartFarming консолідація масивів важливіша. Адже коли новий бізнес заходить в регіон, а поля ризикові і складаються з “договорняків”, то зрозуміло, що договорняки були з попереднім власником. А з новим потрібно домовлятися заново. З останніх трьох угод, які супроводжувала SmartFarming, інвестори в двох випадках відмовилися купувати через ризики, пов’язані з консолідацією. Незважаючи на те, що договори були в порядку. Тому я впевнений, що лідерами будуть компанії, які використовують повний інструментарій управління земельним банком. Компанії, чий земельний банк буде консолідований.

Управління завданнями

Але це перший крок. Далі йдемо до управління завданнями. Подивіться на них. Підписання та реєстрація договорів, виплата орендної плати, покупка підприємств, аукціони, локалізація оренди, обміни, моніторинг конкурентів, управління платою за оренду. По суті, це типові процеси. Якщо їх оптимізувати, то компанія вийде на ефективне управління співробітниками.

Після цього потрібно впровадити систему управління соціальними відносинами. У кожної компанії є певні соціальні програми в селах, де вона працює. Це і управління запитами пайовиків, і корпоративна соціальна відповідальність, і різні види опитувань. Цю історію потрібно систематизувати, щоб отримати аналітику по інфраструктурі регіону і профілю населення. Що потрібно пайовикам, які інфраструктурні об’єкти наявні чи відсутні в селі. Маючи такі дані, компанія може вибудовувати ефективну політику комунікацій.

SmartFarming сьогодні впроваджує і розробляє інструменти повноцінного управління земельним банком через три блоки, які інтегруються в систему управління бізнес-процесами BPM. Це дає повну аналітику. Можна не просто “пірнути” в ризики і побачити все наперед. Це також об’ємна система обліку та управління бізнес-процесами. Ми знаємо, що повинен робити кожен співробітник, на якому етапі виконання процесу, де “вузьке горлечко”.

Що це дає клієнтові і стейкхолдерам? Інвестор отримує прозоре управління, управління ризиками та капіталізацію бізнесу. Топ-менеджмент закриває завдання консолідації земель та управління рентабельністю бізнесу через управління собівартістю у вигляді оренди. ОТГ, як новий учасник ринку, закриває завдання наповнення бюджету і розвитку регіону. Пайовики отримують кращу соціальну допомогу і таргетоване рішення запитів. В сумі це формує підхід, з яким повинні працювати компанії завтрашнього дня.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося