Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Адекватно встановити потенціал гібрида — одне з головних завдань для селекціонерів. Але якщо не враховувати характеристики ґрунту, то висновки щодо певного сорту будуть не точними, а можливо й помилковими.

Компанія MAS Seeds уже понад 50 років працює над селекцією власних гібридів. Компанія щорічно створює і тестує нові гібриди. Є відділ селекції та розвитку і в Україні.

Характеристики ґрунту — важливі параметри для селекціонерів

В Україні гібриди закладаються в різних регіонах. Це робиться для того, щоб були більш точні дані. До ділянок висуваються суворі вимоги. Вони повинні бути рівними та однорідними за типом ґрунту і водним режимом, тому дослідження структури ґрунту обраної ділянки та вмісту в ній вологи — важливий захід, що забезпечує точність отриманих результатів.

В селекції є таке поняття, як повторюваність — два однакові набори гібридів сіють на двох ділянках. І якщо для певного гібрида за результатами сходів та урожайності присутня велика розбіжність — селекціонери вибраковують його. Тому надзвичайно важливо знати, що умови на обох ділянках були однаковими.

Topsoil Mapper — ефективна система для визначення характеристик ґрунту

Над деякими сортами гібридів селекціонери працюють до 8-10 років. Якщо їм відомі характеристики ґрунту та вологозабезпечення — вони точно знатимуть, що проблема низької врожайності не в гібриді, а саме в умовах. Якщо ж з ґрунтом все добре, то селекціонери спокійно “відкинуть” той гібрид, що не має необхідного потенціалу.

Уявимо ситуацію, що гібрид був хороший. І перша повторюваність була доброю. Але поганий ґрунт у випадку другої повторюваності зумовив те, що даний сорт мав погані сходи. Це дало високу розбіжність, і його вибракували. А якби ґрунт був кращий — гібрид би добре проріс. Отже, можливо, ми втратили гібрид, який міг показати себе дуже добре. Саме тому так важливо проводити точний аналіз умов, в яких тестується певний сорт.

У нас було кілька варіантів щодо визначення характеристик ґрунту. Але лише SmartFarming запропонували нам найкраще рішення — саме те, що нас і цікавило: визначення структури та вологозабезпечення поля. Topsoil Mapper — достатньо ефективна система для визначення характеристик ґрунту

Ігор Пархоменко, спеціаліст відділу R&D Україна компанії MAS Seeds, що займається експериментальним вирощуванням гібридів

Раніше фахівці компанії використовували карти полів, показники агрохімічного аналізу ґрунту. Але іноді і цих даних не було — це недешеве задоволення, тому фермери можуть і не проводити відповідних досліджень.

Для MAS Seeds були проскановані поля в чотирьох регіонах України: Київській, Черкаській, Чернігівській і Сумській областях. Площі окремих ділянок, які досліджувались, складали 8-10 га.

Результатом сканування є точковий векторний шар, який будується на основі даних, отриманих із чотирьох котушок Topsoil Mapper, що сканують на різних глибинах — 50, 70, 90 та 110 см.

Карта проходження ділянки Topsoil Mapper — точковий шар

Після обробки даних у програмному забезпеченні розробника Topsoil Mapper, компанії GEOPROSPECTORS, отримано наступні показники:

 • значення по структурі ґрунту на різних глибинах (по кожній котушці сканера);
 • усереднене значення по відмінності структури ґрунту;
 • показники вологозабезпечення;
 • значення по глибині, на якій починаються ущільнення ґрунту;
 • дані по оптимальній глибині для проведення рихлення.

Карти, отримані в результаті сканування ґрунту Topsoil Mapper

За допомогою спеціального програмного забезпечення отримані дані переформатовуються в зручні для подальшого використання формати.

Ми зібрали всі отримані з Topsoil Mapper дані в один набір і побудували векторні карти. Отримали карти зонування, карти відмінності структури ґрунту, карти вологозабезпечення (у відсотковому співвідношенні), карти ущільнення ґрунту, карти для проведення глибокорихлення

Вадим Остапенко, спеціаліст SmartFarming

Карта вологозабезпеченості ґрунту, отримана в результаті сканування Topsoil Mapper та проведення аналізу зібраних даних

Topsoil Mapper не визначає тип ґрунту — пісок то чи суглинок, наприклад. Ми можемо дізнатися лише про неоднорідність ґрунту. В цілому ж наше рішення дало компанії MAS Seeds набір додаткових даних для проведення більш якісної аналітики щодо сортів гібридів. Вони зможуть дослідити фактори, що вплинули на урожайність конкретного сорту в певній зоні,

Вадим Остапенко, спеціаліст SmartFarming

Як відбувається процес сканування Topsoil Mapper представлено у відеоролику нижче.

Для селекціонерів в першу чергу важливі структура ґрунту та вологозабезпечення. Але для аграріїв будуть важливими і глибина підплужної підошви, і конкретні значення глибини рихлення, які допоможуть оптимізувати витрати на проведення відповідної технологічної операції.

Маючи таку інформацію, агропідприємства зможуть ефективніше проводити роботи по рихленню, внесенню добрив та ЗЗР, складатимуть точніші плани по врожайності полів, а отже отримають більш коректні прогнози по доходах та витратах.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

  Дякуємо!
  Ваша заявка вже обробляється

  Незабаром ми з Вами зв’яжемося