Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Застосування геоінформаційних систем для ведення електронних паспортів полів та технологічних карт дозволяє підвищити ефективність рішень і провести детальний аналіз врожайності

 

Для того щоб провести успішну кампанію, сільськогосподарському підприємству необхідно правильно визначити сівозміну, розробити технологічні карти і проконтролювати їх якісне виконання. Результативність та ефективність прийнятих рішень залежить від наявності достовірної інформації про площі та стан полів – агрохімічні та агрофізичні показники, культури-попередники, виконані агротехнічні операції, кількість опадів, – а також від оперативності отримання такої інформації.

Визначення точних площ оброблюваних полів

Як підказує наш досвід впровадження проектів в аграрному секторі, найбільш важливим і принциповим етапом є визначення точних площ полів, які обробляє компанія. Бюджет та планування ТМЦ так чи інакше залежить від кількості гектар, виділених під ту чи іншу культуру. Тому перед агрохолдингами стоїть завдання визначити точні контури їх полів. Ця задача входить в комплекс побудови системи управління земельним банком, про яку ми писали в попередньому номері журналу. На сьогоднішній день є декілька варіантів вирішення даного завдання:

  • Найшвидшим, дешевим, але в той же час найменш точним способом є нанесення контурів полів використовуючи геоінформаційні системи і відкриті геопортали (Google, Yandex, Bing, ортофотоплани з відкритої  кадастрової карти України та інші);
  •  Проведення обмірів полів за допомогою професійного обладнання на високопрохідному автомобілі або квадроциклі є більш ефективною альтернативою. Однак, залежність від погоди і наявності посівів на полях являє собою основну складність даного варіанту;
  •  Найбільш оптимальним є створення контурів полів з використанням архівних космічних знімків. Це дозволяє не тільки отримати точні площі полів, але і актуальне зображення, на якому можна визначити зарості, болотисту та іншу непридатну для обробки місцевість. Серед основних вимог такого варіанту можна виділити компактність території інтересу компанії для економії коштів на придбанні знімків.

У масштабах агрохолдингів ми не розглядаємо проведення геодезичних досліджень для визначення контурів полів у зв’язку із значними  фінансовими та часовими витратами.

Ведення історії полів і планування сівозміни

Вирішуючи питання створення електронної карти полів аграрні підприємства стикаються з іншою, не менш важливою, проблемою — відсутністю єдиної бази даних по полях та історії їх обробки. Як правило, більша частина інформації знаходиться у агрономів і в разі припинення трудових відносин компанія ризикує її втратити. Також це значно ускладнює процес планування і знижує ефективність прийнятих рішень.

Геоінформаційна система дозволяє вести повну аналітику кожного поля по більш ніж 50 показниками, у тому числі сівозміні, попередникам, плановій і фактичній врожайності, механічному й хімічному складу ґрунтів, фітосанітарному стану, виконаним польовим роботам і т.д. Також система дозволяє підключати матриці рельєфу, створювати тематичні карти врожайності, якості ґрунтів і проводити інші операції. В результаті електронна карта полів і база даних агрохолдингу містять всю необхідну інформацію для прийняття управлінських рішень з розміщення сільськогосподарських культур, визначення технологій обробки.

За фактом визначення сівозміни система дає можливість створювати і вести технологічні карти по культурам. Головні агрономи або економісти створюють рамкові технологічні карти з основними операціями, нормами висіву/внесення, марками техніки і агрегатів. Далі рамкові картки автоматично розносяться по всіх полях відповідно до сівозміни. Агрономи конкретних підрозділів деталізують технологічні карти по своїх полях, додають конкретні одиниці техніки, відповідальних механізаторів, коригують, за необхідності, дати проведення операцій. Це дає можливість поставити на облік і контроль весь процес агровиробництва в компанії.

Оперативний моніторинг посівів і аналіз результатів

Протягом сезону компанії стикаються  з різними обставинами, які вимагають зміни запланованих заходів. Необхідно проводити регулярні виїзди на поля, відстежувати стан посівів і, за необхідністю,  приймати відповідні рішення. З одного боку це може спричинити зміни в бюджеті — придбання додаткових ТМЦ, залучення техніки, з іншої – змінити очікувану врожайність.

Геоінформаційна система дозволяє фіксувати всі виїзди агрономів в поля за допомогою інструменту «Звіт агронома» і фотофіксації — завантаження фотографії в прив’язці до конкретних координат. Це дає можливість вести всю історію обстеження посівів і обґрунтовувати виділення коштів для проведення незапланованих операцій. Також можна підключати до системи супутниковий моніторинг стану посівів і на щотижневій основі отримувати знімки стану біомаси для своїх полів. У разі інтеграції з системою GPS моніторингу геоінформаційна система дозволяє фіксувати всі виконані операції і прив’язувати дану інформацію до конкретних полів.

Усе вищеописане підвищує ефективність управління в результаті отримання оперативної інформації по полях. За фактом проведення збирання врожаю компанії отримують інформацію по врожайності для кожного поля. Маючи в системі всю базову інформацію по полях і дані супутникового моніторингу, керівництво може провести детальний аналіз причин високої або низької врожайності, визначити, що саме вплинуло на кінцевий результат.

Насамкінець хочемо зазначити, що системний підхід у сфері інформаційного забезпечення значно підвищує ефективність прийняття рішень. Маючи великий досвід реалізації подібних проектів в агробізнесі, можемо сказати, що отримані результати повністю компенсують витрати компанії. Інвестуючи в розвиток інформаційних систем, компанія може пройти кризовий період і закласти фундамент власного розвитку на майбутні роки.

Артем Бєлєнков, засновник SmartFarming

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося