Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Близько 30% — саме стільки українських підприємств впроваджують сьогодні технології точного землеробства. Зазвичай вони обмежуються лише одним нововведенням — автопілотом або курсовказівником для запобігання перекриттів та пропусків на полях.

Але зараз тенденція починає змінюватися. Все частіше нашими клієнтами стають аграрії, яким вже не потрібно впроваджувати точне землеробство з нуля. Ми допомагаємо їм розвивати те, що вони вже мають, але чим поки ще не навчилися ефективно користуватися.

Де необхідне точне землеробство

Для точного землеробства знайдеться застосування як у найбільших агрохолдингах країни, так і на невеликих підприємствах. Точне землеробство стає доступним і ефективним при земельному банку від 500-1000 га.

Просапні культури найкраще підходять для початку роботи з точним землеробством: це соняшник, кукурудза та цукровий буряк.

У чому проблема

«Уже 7 років з цією штукою морочуся, і якщо й ви нічого не зробите — хай пропаде пропадом це точне землеробство», — такими словами нас зустрів одного разу клієнт. Недовіра до перспективного, але все ще не до кінця сформованого напряму технологій — головне гальмо на шляху до його популярності. Необізнаність покупців також зупиняє розвиток потреби в точному землеробстві. Часто аграрії купують дороге обладнання, не розбираючись у його характеристиках. А коли нова іграшка не може задовольнити запитів — скаржаться на її постачальника.

Та й команда не хоче знайомитися з новими ґаджетами, адже працювати по-старому легше й привабливіше. Персонал не бажає брати на себе додаткове навантаження з аналізу накопичених бортовими комп’ютерами даних і картограм на моніторах.

Далі — більше. В одному господарстві виявили, що картограма внесення ЗЗР показала хорошу ситуацію на полях, як і картограма внесення добрив. Лише на карті врожайності ідеальна картинка стала розвалюватися — з’ясувалося, що розпилювач вносив звичайну воду. Добрива і ЗЗР — вкрадені.

Де причина

До всіх цих прикрих ситуацій веде один шлях — безсистемне введення елементів точного землеробства. Тому системний підхід — основа успіху.

Більше прикладів? Клієнт купив за 20 тис. євро сенсор для підрулювання агрегату при протруєнні міжряддя цукрового буряку. Корисне придбання — якщо культиватор відхиляється в бік хоч на пару сантиметрів, він пошкоджує чимало коренеплодів. Проте сам трактор рівно не їде, хоч і возить на собі автопілот за 15 тис. євро. Виявилося, що оператору не заплатили вчасно за передачу сигналу, тож він перестав його постачати. Й ні від автопілота, ні від камери на культиваторі користі немає.

У більшості випадків проблеми з впровадженням точного землеробства зводяться до того, що люди не вміють заміряти результати своїх зусиль. Наприклад, підприємство вклало інвестиції у переобладнання сіялок під точне висівання. Ми питаємо — “Який результат?”, а у відповідь чуємо невпевнене “Краще сіє”. Це суб’єктивна оцінка агрономів. Об’єктивна оцінка ефективності — це відсотки, гроші або посівні одиниці.

Тому, перш ніж займатися точним землеробством, слід:

  • розписати чіткий план заходів: які процеси ми хочемо оптимізувати, хто буде ними займатися і хто відповідатиме за результат;
  • розписати алгоритм виміру результатів

Усе вищезазначене ми звели у схему, яка демонструє вихідні характеристики підприємств, на яких планується впровадження точного землеробства.

А тепер проілюструємо це на прикладі оптимізації усіх процесів почергово — водіння, посіву, обприскування та внесення добрив.

Перший крок — паралельне водіння

Курсовказівник чи автопілот із РТК-сигналом, сервіс чи власна РТК-станція — це другорядні питання. Ці опції дозволяють уникнути конкретних проблем, таких як пропуски та перекриття. Але першочерговим завданням є паралельне водіння, оскільки з відпрацьованим паралельним водінням ці проблеми усуваються практично повністю. Це знижує витрати та потребу в техніці, прискорює виконання робіт.

Ще одна проблема — якість міжрядь, особливо важлива для просапних культур. Якісні, рівні міжряддя достатньої ширини знижують загрозу для рослин бути витоптаними технікою.

Бортовий термінал Hexagon у кабіні тракториста

Якщо РТК-сигнал потрібен більш як п’яти машинам одночасно — вигідніше встановити власну станцію. Радіус її сигналу — 30 км. Так, для підприємства з земельним банком у 20 тис. га досить буде придбати одну або дві такі станції. Якщо ж ділянка знаходиться в «ямі» і сигналу там немає, можна застосувати мобільну станцію. Вона ловить сигнал зі стаціонарної, і роздає його локально.

Обробка ґрунту

При обробці ґрунту зазвичай вистачає паралельного водіння навіть на безкоштовному сигналі, завдяки чому усуваються перекриття і пропуски. Це дозволяє істотно заощадити на зносі техніки, часі проведення операцій, паливі.

Проте глибоку обробку ґрунту можна відчутно поліпшити лише за допомогою вимірювання ущільнень ґрунту перед глибоким розпушуванням. Управляти глибиною обробки не так складно — досить розбити поле на кілька частин і закласти різну глибину обробки. Це відчутна оптимізація, адже зайва глибина обробки — це зайві витрати пального та амортизація техніки.

Посів

Потрібно врахувати, яка техніка зайнята в процесі, і яка сівозміна. Найпростіша опція при посіві — можливість відімкнення секцій сівалки на перекриттях. Якщо поля неправильної форми, то ця опція забезпечить економію в 2-3% посівного матеріалу. Оскільки підприємство отримає коректні дані про кількість посіяних зерен, на площі в 1000 га це дозволить не лише заощадити $5000 на посівній одиниці, але й дасть точну інформацію для списання ТМЦ не за стандартною нормою, а за фактичними даними.

Крім того, в ході переобладнання можна встановити поліпшені висівні апарати, що підвищить якість та швидкість посіву. І це без урахування збільшення врожайності внаслідок поліпшеного розподілу зерен у ґрунті.

Контроль роботи сошників під час посіву

Карта внесення азотних добрив, управління за допомогою ТІ5

Проте ми не радимо за один захід переобладнувати відразу весь парк сівалок. Найефективніше поставити на всі агрегати системи моніторингу висіву, переобладнати одну сівалку, а одну залишити без модернізації. Так ми повернемося до другого пункту плану й зможемо виміряти результати. Це дасть можливість отримати інформацію про кількість витрачених коштів на висів у цілому, на висів кожним сошником, про кількість пропусків і таке інше. Потім над полем злітає дрон — зараз аграрні безпілотники можуть вимірювати кількість сходів. Ця послуга нині знаходиться у досить доступному ціновому сегменті — близько 20 грн/га.

На базі підрахунків варто приймати рішення про те, чи вигідно переобладнувати інші сівалки.

Підрахунок кількості сходів соняшнику. Ортофотоплан створений за допомогою дрона DJI Mavic Pro, висота польоту 20 метрів

Обприскування

Ця операція — джерело і багатьох проблем, і шлях їх вирішення. Труднощі діляться на власне внесення на полі й логістику води та ЗЗР. У наших партнерів, які надають послуги щодо внесення ЗЗР, обприскувач за день обробляє 800, а то і 1000 га. А у звичайного аграрія це 300 га. За рахунок логістики та професіоналізму механізаторів фірми, що надає послуги, обприскувач працює 40 хвилин, а 20 хвилин відпочиває. На жаль, на більшості агропідприємств поки що все навпаки. Але ж за обприскувач доводиться віддавати до 300 тис. євро!

Ключове завдання з переобладнання обприскувачів — це відключення секцій на перекриттях, оскільки вони не лише збільшують витрати ЗЗР, а й шкодять посівам і, відповідно, зменшують врожайність. Автоматичне відключення секцій обприскувача економить від 10% до 20% ЗЗР залежно від геометрії та рельєфу полів. У нас є кейс на цю тему — одного разу ми переобладнали клієнту 6 агрегатів. Економія ЗЗР після модернізації машин склала 15%. За сезон наш клієнт вніс ЗЗР на 20 млн грн і зміг окупити проект за сезон.

У полі обприскувач без автопілота і без їзди по міжряддю витоптує до 3% врожаю. Виходить, що один тільки автопілот з РТК-сигналом, відпрацьований посів і внесення по міжряддю рятують врожай кукурудзи на 100 га поля на суму $3000.

Внесення добрив

Найбільше запитань завжди викликає такий елемент впровадження точного землеробства, як внесення добрив. По-перше, переобладнати наявну техніку під диференційоване внесення досить складно та ресурсозатратно. Найефективніше рішення — придбати нову. По-друге, успіх цього етапу впровадження точного землеробства залежить від урахування багатьох факторів. Це і технологія внесення, і час внесення, і тип використовуваних добрив, і прийнята в господарстві технологія вирощування культур — змінних безліч.

Труднощі починаються вже на етапі лабораторних досліджень. Вчені та консультанти наполягають, що розраховувати норму внесення добрив потрібно за даними агрохімічного аналізу. Але в своїй практиці ми зіткнулися з тим, що різні лабораторії дають різні результати при однаковому наборі зразків. І це не просто різні значення показників — відрізняються і карти полів із зонуванням насичення певним елементом.

Різні способи побудови карти розподілу магнію. Зліва картограма будувалася за масивом даних з усіх полів. Справа — за даними конкретного поля

Чому так відбувається? Різні лабораторії користуються різними дослідницькими методами, обладнанням, присутній і людський фактор. Тому агропідприємству варто дотримуватися результатів тієї лабораторії, до якої вони звернулися від самого початку, аби отримувати дані послідовно. На яку лабораторію впаде вибір — вже не так важливо. Ми говоримо про ризик зміни агрохімічної інформації. Вона втрачає кореляцію зі старою, накопиченою раніше.

Важливий момент — за кордоном роботу над моделлю диференційованого добрива починають частіше за все не з агрохімічної карти. Спочатку створюється карта рельєфу (оскільки добрива завжди вимиваються зі схилів і накопичуються всередині ярів). Потім аналізується структура ґрунту, її щільність та електропровідність. Тоді стає зрозумілим, де на полі пісок, а де суглинок, глина і т.д.

Тільки після аналізу структури ґрунту створюється карта змісту мікро- та макроелементів. Причому побудована сітка не буде однаковою по всьому полю. Карта-завдання буде з різними нормами у рамках зон із різною структурою ґрунту.

У нас цей спосіб користується меншою популярністю через дорожнечу й значні витрати часу.

Резюмуючи все вищесказане, ми розробили схему, яка допоможе не пропустити жодну стадію впровадження сучасних технологій у щоденний робочий процес агропідприємства.

Проте всі допоміжні ґаджети та операції з переобладнання не принесуть результату без основного інструмента аграрія — відповідного парку сільськогосподарської техніки.

Техніка

Зараз на світовому ринку є п’ять провідних виробників спеціального устаткування для точного землеробства: Trimble, Raven, Hexagon, John Deere та Precision Planting.

Виробники сільськогосподарської техніки мають партнерські угоди з цими спеціалізованими гігантами. Тому наявність в господарстві обладнання від різних виробників — додаткова перешкода при впровадженні точного землеробства. Ми радимо брати техніку без різних «розумних» ґаджетів. Так знижується ризик переплатити за непотрібну технологію. Буде ефективніше спочатку визначити, які технології і для яких завдань підприємство потребує найбільше, і докупити під них обладнання окремо. Інший варіант — глибоко вивчити цю царину й замовити комплектацію машини відповідно до власних потреб.

 

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося