Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Гроші люблять підрахунок. Саме з розрахунку бюджету аграрії починають сезон польових робіт. Витрати на техніку і добрива, кошти на насіння та засоби захисту рослин, і ще з десяток пунктів по списку. Та чи можна розрахувати вірно, якщо не розумієш, на що саме витрачатимеш? А головне — де саме? Про те, чи точна, а головне — чи актуальна карта полів знаходиться у нього на руках, замислюється далеко не кожен аграрій.

Як підрахувати кількість землі, на якій працює сільськогосподарське підприємство в Україні? Зібрати всі договори, підбити суму гектарів і отримуємо нашу величину земельного банку? Нажаль, не все так просто. Договір, паперові карти розпаювання, електронна кадастрова карта України — не є точними джерелами інформації про реальний розмір землі в користуванні.

Якась ділянка заросла ближньою лісосмугою. Краї поля розорали більше, ніж треба. Десь присутні: заболочена місцевість, польова дорога, чагарники навколо опори ЛЕП, солончаки. Все це – типові втрати продуктивної площі. Як показує досвід нашої роботи, невідповідність юридичної площі з фактичною може становити для підприємства 2-5%.

Малі господарства особливо цим не переймаються. Похибка в декілька метрів — не найбільша проблема для малого агровиробника. Обробляючи 200-500 гектарів, керівник може знати поля краще ніж агроном. Проте у випадку великих підприємств, з тисячами гектарів, які ще й знаходяться на території декількох областей, ситуація вже інакша.

Менеджмент великих компаній може бути знайомий з земельним банком лише на папері. Управлінці формують бюджети та розподіляють ресурси між відділками, користуючись даними про розмір землі, які були отримані з кадастрових витягів.


Приведу цікавий факт: відвідавши електронний портал Держгеокадастру, можна знайти земельні ділянки, які знаходяться на території Канівського водосховища! Тому підхід до формування бюджетів без володіння точними даними про розмір землі — прямий шлях до втрат.


Незнання точної площі землі свого підприємства — це

 • надлишкові фінансові витрати на “неіснуючі” гектари;
 • проблеми при використанні інструментів точного землеробства.

Якщо неможливо задати вірні параметри для техніки, буде складно відпрацювати диференційоване внесення добрив та точний посів. Без точних карт та площ землі у користуванні будуть проблеми з впровадженням систем зрошення, вирощуванням капіталомістких нішевих культур. Оптимізація бюджетів за рахунок точного визначення кількості мінеральних добрив, насіння, засобів захисту рослин та ПММ, необхідних для виконання технологічних операцій, також значно ускладниться.

Обмір полів – це не разова акція. Як я вже згадував вище, земельний банк нестабільний. Він часто змінюється – десь не доїхали до кінця лінії, десь змінилася кількість паїв, хтось обміняв ділянки з сусідом. Тож чим актуальнішу картину аграрій бажає мати , тим регулярніше він має проводити обміри. А оскільки в Україні немає уніфікованої карти полів, яка б регулярно оновлювалась, розраховувати доводиться на власні сили та на сучасні технології.

Для обміру полів у сучасних аграріїв інструментів вистачає.

На сьогодні є три основних методи визначити площу поля:

 • об’їзд поля по периметру,
 • використання супутникових даних,
 • обліт поля дронами.

Розглянемо кожен із методів у порівнянні з іншими двома.

Кожна з технологій розрахована на різних споживачів. Невисока ціна об’їзду нівелюється витратами на паливо для техніки, потраченим часом та нижчою точністю отриманих даних.

Робота по встановленню точної площі за допомогою супутника більш зручніша. Проте даний підхід має свої особливості — у процесі обміру знадобиться виїзд групи геодезистів, дані будуть оброблятися довше.

Використання дронів сьогодні є найбільш ефективною та швидкою технологією отримання інформації про площу полів.

Використання дронів є особливо функціональним, оскільки разом з електронним контуром дрони фіксують не тільки площу полів. БПЛА слідкують і за якістю посівів — можна оцінити стан вегетації рослин на момент проведення обльоту. Ідентифікуючи неоднорідні ділянки поля, можна визначити проблему та оперативно прийняти міри. Рятує дрон не тільки майбутній врожай, а й кишеню господаря, дозволяючи порівняти оброблену площу з орендованою.

Яку б технологію для обміру полів не обрав би аграрій, необхідність цієї процедури залишається на першому місці. Без неї неможливо оптимізувати бюджети, отримати базові дані для систем точного землеробства, супутникового і GPS-моніторингу, а також – мінімізувати технічні втрати при інвентаризації земельного банку.

Якщо дана стаття була цінною для Вас, підписуйтесь на наші новини та отримуйте більше аналітичних матеріалів щодо підвищення ефективності агровиробництва.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

  Дякуємо!
  Ваша заявка вже обробляється

  Незабаром ми з Вами зв’яжемося