Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Продовжуємо розповідати про те, чому переобладнання обприскувачів — необхідний і популярний кейс в багатьох прогресивних агрокомпаніях. Цього разу ми говоримо про відключення секцій з Андрієм Кіяненко, керівником відділу впровадження інновацій МХП.

Все частіше українські аграрії вдаються до впровадження точного землеробства. Сучасні розробки дозволяють вирішити будь-які проблеми підприємства в рази швидше та ефективніше, ніж використання “перевірених методів”, тим більше що більшість нових технологій добре сумісні зі старими. Тоді як середній і малий бізнес лише ступають на шлях використання інновацій, великі с/г компанії та холдинги вже давно з головою занурилися в цей процес.

Куди діваються ЗЗР?

Яскравий приклад розумного та збалансованого підходу до вирішення проблеми нерівномірного внесення засобів захисту рослин —переобладнання обприскувачів під відключення секцій, яке здійснює у себе МХП. Холдинг можна сміливо назвати одним з лідерів за масштабами технологічних нововведень.

Чотири роки тому ми взяли курс на точне землеробство, і одним з етапів його впровадження стало переобладнання обприскувачів. В майбутньому це гарантувало нам економію ЗЗР у 4-6% на полях правильної форми і до 20% — на полях зі складною геометрією

розповідає Андрій Кіяненко.

Справа в тому, що при проведенні операції з внесення засобів захисту рослин хімікати вносяться нерівномірно: частина рослин обробляється повторно, а частина не отримує ЗЗР взагалі. Причина цьому — ручне управління технікою та форсунками обприскувача.

Головна проблема неефективного внесення ЗЗР — це виливання на рослини подвійної норми препарату. Полив недостатній — препарат не спрацює. Надмірний — рослини “вигорять”. Для нас було важливо позбутися такого подвійного внесення на перекриттях

пояснює Кіяненко

Механізатор не завжди встигає переключити важіль на закриття форсунок обприскувача — рослини отримують стрес, а компанія — зайві витрати на надлишково розлиті засоби захисту. І це на простих ділянках, а на ділянках зі складною геометрією внесення ЗЗР — страшний сон оператора.

Використовувати старі обприскувачі — низькоефективно, оскільки така техніка не функціонує належним чином — у неї зношені частини, що відповідають за якість внесення ЗЗР. Отже, виникає проблема пропусків і перекриттів. При перекриттях рослини отримують подвійну дозу, що пригнічує їхній розвиток, а при пропусках вони через відсутність обробки ЗЗР залишаються уразливими до хвороб. Залежно від конфігурації та особливостей поля, перевитрати ЗЗР можуть досягати 30% для дрібних ферм і близько 15% — для великих агропідприємств. Встановлення на техніку автопілота і систем відключення секцій обприскувача дозволяє заощадити 6-10% засобів захисту рослин

коментує Віталій Шуберанский, засновник компанії FRENDT

Про те, як установка автопілота підвищує ефективність внесення ЗЗР та мінімізує втрати врожаю, ми писали раніше.

Повний контроль внесення ЗЗР

Використання нових технологій, удосконалення та дообладнання вже наявної техніки, впровадження інновацій — позитивний тренд, якому слідує МХП.

Фахівці холдингу провели аналіз внесення ЗЗР обприскувачем. Тестували обприскувач SpraCoupe 4600 на полі площею 73 га, засіяному ріпаком. Нижче наведена карта, де жовтим кольором зображені ділянки, на яких рослини отримували подвійну дозу ЗЗР — перекриття. Холдинг підрахував, що загальна площа таких “шматків” при обробці даного поля склала 4,1 га.

Карта перекриттів, одержуваних при використанні обприскувача без системи відключення секцій. За даними МХП

Варто зазначити, що обприскувач працював на автопілоті, і за рахунок паралельного водіння холдинг вже на той момент економив частину ЗЗР. До того ж, геометрія цього поля не надто складна, але навіть на ньому тільки за рахунок перекриттів втрата ЗЗР складала 5,6%. Встановлення системи автоматичного відключення секцій якраз дозволило заощадити ці 5,6% хімікатів.

До того ж, через стрес рослин на цій же площі врожайність значно нижче, що веде до недоотримання прибутку. Якщо ж говорити про ділянки зі складнішою геометрією, то на повторному зрошенні підприємства втрачають ще більше ЗЗР, і ще більше посівів піддаються стресу.

Інтерполювавши отримані дані на загальну площу посівів, на яких вноситься ЗЗР, і оцінивши масштаби зайвих витрат, керівництвом компанії було прийнято рішення подолати цю проблему за допомогою впровадження нових технологій: холдинг переобладнав більше 40 обприскувачів під відключення секцій — зробив їх “розумними”.

У нас багато різних обприскувачів, і самохідних, і причіпних. Деякі мали штатні системи управління, деякі — ні. Для того щоб зменшити витрати на інвестиції у придбання нової техніки, було прийнято рішення про модернізацію старої. Тим більше що переобладнання повинно було бути уніфікованим, однаковим на всіх машинах. Також нам було важливо збирати дані щодо всіх маніпуляцій з технікою — скільки хімікатів вона виливає і де. Всі ці дані ми отримуємо за допомогою наших систем,- говорить Андрій Кіяненко

При переобладнанні під відключення секцій на техніці встановлюється система GPS-навігації — основний “мозок” системи контролю. Вона показує, де знаходиться техніка. У систему вводиться необхідна норма внесення. Крім цього, встановлюється контролер — він управляє клапанами, відкриває і закриває їх, щоб регулювати норму. Якщо виливається занадто багато — він зменшує тиск. Знаючи GPS координати обприскувача, система записує місця, де стався полив, і повторно в цих місцях вилив не відбувається.

“На самохідні обприскувачі ми встановили системи автопілотування Raven і Hexagon. Вони підходять нам за всіма параметрами. З Raven ми працюємо через їх портал Slingshot — завантажуємо файли про нашу техніку з їхнього хмарного сховища. З Hexagon зараз працюємо над тим, щоб файли скидалися одразу нам на сервер”, — розповідає Кіяненко.

Що таке переобладнання дає? Встановлення систем управління виливом дозволяє автоматично подавати розчин на кожну форсунку і підтримувати однаковий тиск у штанзі. Такий контроль зводить до нуля ймовірність формування крапель різного об‘єму, зменшує кількість розлитих хімікатів і гарантує рівномірне внесення ЗЗР незалежно від перепадів швидкості руху обприскувача.

Переобладнання обприскувачів під відключення секцій дозволило агрохолдингу МХП раціонально вносити ЗЗР і в результаті економити в середньому 5-6% на хімікатах. За словами Кияненко, модернізація себе повністю виправдала. Вона окупилася менше ніж за рік.

Тільки вперед!

Агрохолдинг не збирається зупинятися, а навпаки — все більшими темпами продовжує впроваджувати точне землеробство.

Зараз працюємо над переобладнанням сівалок. Але ми зіткнулися з тим, що часто механізатори не знають, що робити з новою сучасною технікою, яку вже проапргрейдили. Тому ми впроваджуємо точне землеробство поступово, навчаючи наших співробітників і даючи їм час комфортно адаптуватися до поліпшень,-

розповідає Кіяненко 

А ще в минулому році МХП побудував мережу РТК-станцій. На даний момент їх у холдинга 17, що забезпечує покриття всіх регіонів, зайнятих у бізнесі. До того ж, компанія впровадила автопілотоване водіння, щоб водії краще орієнтувалися при проведенні всіх технологічних операцій.

Раніше була спеціальна посада — стояти на краю поля з яскравим прапором, щоб водій не втрачав орієнтир. Автоматичне і паралельне водіння дозволяє системі самій підрулювати трактором і не витоптувати рослини

пояснює Кіяненко.

Успіх будь-якого агропідприємства — як невеликої ферми, так і величезного холдингу — залежить від ефективності проведення технологічних операцій. Як показує практика, ті підприємства, які використовують нові інноваційні рішення, не бояться змінюватися та експериментувати, стають лідерами ринку і прикладом ефективного ведення бізнесу.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося