Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Хто не впроваджує новації – той залишається на узбіччі агроринку, який демонструє стрімкий розвиток. Таку догму вже кілька років диктують усьому світу процвітаючі аграрні держави – Бразилія, Аргентина, Китай. Україна помітно відстає – сьогодні технології точного землеробства в країні впроваджують близько 30% аграріїв. Але поспішають виправитися інноваційні компанії – активно розвивають цей напрямок, модернізуючи автопілоти та курсовказівники. А ось фермери дивляться на нову техніку з недовірою.

Але інноватори знають, заради чого вивчають техніку та вкладають гроші. За словами експертів, інвестиції у смартфармінг окупаються за рік. При використанні лише паралельного водіння та автопілота або автоматичного відключення секцій на перекриттях можна заощадити 7-10%. А весь комплекс технологій принесе взагалі 30%, а то й більше.

При цьому фахівців з точного землеробства не вистачає – ринок вузький. Єдиний варіант – самостійно виховувати кадри для себе із зелених студентів. На хвилі такого попиту і був створений центр точного землеробства на базі аграрних вузів України.

І поки фахівці підростають, у провідних українських компаніях ефект від впровадження технологій точного землеробства вже підрахували. Precision farming щосили застосовують і в обробці ґрунту, і під час посіву, і при обприскуванні посівів від шкідників та внесенні добрив. Розглянемо детальніше, як це вдається чотирьом великим українським інноваторам.

Переобладнання техніки від МХП

У кінці 2014 року компанія “Миронівський хлібопродукт” почала впроваджувати на своїх полях точне землеробство – з цього починає свою розповідь Андрій Кияненко, керівник відділу впровадження інновацій агрохолдингу МХП. Агрономи зайнялися системами паралельного та автоматичного водіння з точним позиціонуванням RTK (Raven, Hexagon), системами управління висівом (OmniRow, Precision planting), системами управління виливом для самохідних і причіпних обприскувачів (AccuBoom, Hawkeye, Hexagon), стрічковим внесенням добрив, технологією strip-till. Близько $2 млн компанія щорічно інвестує в агроперетворення.

Кияненко стверджує – економія може становити від 5 до 20%.

Чим складніша конфігурація поля, тим більше зможемо заощадити. А якщо використовувати стрічкове внесення добрив, отримаємо 30% економії ресурсів.

У подальшій стратегії – обладнання системами автоматичного водіння всієї самохідної техніки.

Смартфармінг дає можливість економити і при роботі зі змінними нормами висіву, і при внесенні добрив та ЗЗР

розповідає Кияненко

Карти для підживлення посівів добривами від SmartFarming

Експерт компанії SmartFarming Вадим Остапенко наводить інший приклад вдалого застосування точного землеробства. Це технологія супутникового моніторингу для підживлення посівів озимої пшениці.

Ми створили карту завдання на основі знімка поля супутником Landsat-8. Далі зробили карту-завдання на внесення аміачної селітри. Три варіанти дозування – норми внесення 130, 150 і 170 кг на гектар. Базова норма витрат – 150 кг на 1 га.

Диференційоване внесення допомогло внести добрива у відсталі зони. А на ділянках, де посіви розвивалися краще, норму зменшили. Так фахівці перерозподілили підживлення на полі та змогли заощадити.

Як підсумок – майже на всіх ділянках поля під час жнив показники намолоту були однаковими – 7 тонн з гектара. Низькою врожайність була лише на неврожайних піщаних ділянках. Стандартна технологія дала 6,3 тонни з гектара.

У цьому році власник агропідприємства прийняв рішення застосовувати цю технологію на всіх своїх рослинах.

Розумні сівалки від ІМК

Богдан Кривіцький, заступник гендиректора з інновацій компанії ІМК, розповідає – компанія перейшла на посів культур сівалками Horsch Maestro SW. Користуються тільки ними – машини обладнані системою секційного контролю.

Технологія хоч і не нова, але допомогла заощадити 3,2% посівного матеріалу на поле й усунути проблему нестачі врожаю на ділянках поля у вигляді клина. Там зроблено перевисів. Пряма економія від використання посекційного контролю – близько $5 з гектара.

розповідає він

А ще ІМК обладнає трактори системами автопілотування. Підрахунки прості. Кривіцький розповідає про свій кейс з 500-сильним трактором з глибокорозпушувачем.

При робочій ширині агрегату 5,93 м близько 0,5 м перекривається механізатором для запобігання помилок – це 8,5% ширини. Обсяг роботи на рік – 2350 га – за рахунок розумного поводження з робочою шириною вдається дотягнути до 2550 га, не віддаючи під найману працю

розповідає Кривіцький

При ринковій ціні послуги на операцію по установці автопілота в $25 економія вийде $5000.

Знижуються і витрати палива на 1 га (економія – близько 1,1 л/га), що при плановій виробці 2350 га складе загальну економію $1930 (2350 га х 1,1 л/га = 2580 л х $0,75/л). Загальний економічний ефект тільки за рахунок підвищення добового виробітку та економії пального складе $6930. Автопілот на вже підготовлений трактор коштує $7000. Це означає, що він окупить себе фактично за один рік тільки на одній операції.

Планування техкарт кожного поля від “Мрії”

Приклад того, як оптимізувати врожайність при мінімальних інвестиціях, навів Андрій Григоров, операційний директор агрохолдингу “Мрія”. Раніше підприємство користувалося одним методом для кожної культури в рамках всієї компанії і не брало до уваги специфіку окремих регіонів. У минулому році “Мрія” стала планувати локальні стратегії відповідно до конфігурації кожного поля і передавати управління в руки агрокластерів.

У “Мрії” зараз 3300 техкарт для 3300 полів. Їх складали не просто під окремі культури, а й під окремі культури на конкретному полі. Все завдяки власній інновації – інструменту з планування техкарт. Оновлення даних забезпечують агрономи, закріплені за конкретним набором полів.

Ще “Мрія” використовує калькулятор норм посіву культур. Він розраховує оптимальну норму висіву для кожного окремого поля, визначає, в яких параметрах у поля є потенціал, а які потрібно посилити.

Він зчитує дані – який регіон, яка вологість ґрунту, що за культура-попередник, як складалася історія врожайності та які були тенденції, строки посіву. Калькулятор видає результат і дозволяє агрономам швидко вносити корективи в норми висіву в залежності від ситуації, – говорить Григоров. – А диференційована обробка ґрунту і такий самий метод внесення добрив допомагають розрахувати оптимальну глибину розпушування для окремих ділянок кожного поля відповідно до глибини підплужної підошви. Це скорочує витрату палива.

розповідає Григоров

Майбутнє – за розумними агрорішеннями

Головні хедлайнери сучасного ринку агроінновацій – зростаюча врожайність і рентабельність сільгоспкультур. Вони стимулюють аграріїв відмовитися від інших способів ведення сільського господарства на користь точного землеробства.

Звичайно, аграрії України не збираються бездумно запозичувати закордонні елементи смартфармінгу – вони потребують адаптації до українських полів. Але висновок так і кидається в очі: точне землеробство знижує ризики аграріїв і підвищує прибутковість та ефективність бізнесу.

Тому великі гравці українського агроринку, а за ними й прогресивні фермерські господарства, посилено і оперативно модернізують свою техніку та обирають цифрові рішення для контролю витрат ресурсів.


За матеріалами ЛІГА.net

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося