Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Сьогодні кожен агровиробник може значно підвищити ефективність внесення ЗЗР, використовуючи технології паралельного водіння та управління виливом. В комплексі з якісними препаратами, відпрацьованою системою моніторингу стану посівів та проведенні аналізу результатів, можна розраховувати не лише на ріст врожайності, а й найнижчу собівартість виробництва. Але про все по порядку.

Підготовка техніки

Коли нас запитують, з чого варто починати, щоб підвищити ефективність при внесенні ЗЗР, ми завжди рекомендуємо спочатку впроваджувати паралельне водіння. Відпрацьоване паралельне водіння вирішує проблему пропусків та перекриттів при внесенні, та запобігає витоптуванню рослин технікою. Це базова технологія, без якої не можна говорити про якісний обробіток посівів засобами захисту рослин.

Є два основні підходи реалізації паралельного водіння на практиці:

  • Використовувати курсовказівник. Дешеве та просте рішення, яке можна реалізувати навіть використовуючи смартфон. Проте курсовказівники мають низьку точність, оскільки керування технікою здійснюється вручну.
  • Обладнати техніку системою автопілотування. Для цього на техніку встановлюється підрулювач або гідравлічний автопілот. Використовуючи платні сигнали або RTK станцію, можна отримати ну дуже високу точність руху по полю – похибка буде становити лише в 1-2 см!

Більшість агровиробників з якими ми співпрацюємо по впровадженню інструментів точного землеробства уже використовують паралельне водіння. Це значно спрощує роботу їх механізаторів на полі, економить час та кошти. Проте це технологія, яка потребує системного навчання механізаторів та повноцінного впровадження та відпрацювання. Без цього ви не отримаєте очікуваного результату та не зможете ефективно застосовувати такі рішення, як відключення секцій або керування форсунками.

Схема утворення витоптування

Результат від впровадження паралельного водіння. Кейс ІМК

В 2017 році агрохолдинг ІМК провів підрахунок площі пошкоджень посівів кукурудзи та соняшника, що виникають внаслідок витоптування обприскувачем при внесенні ЗЗР. В результаті наїздів пошкодження рослин становило до 2% загальної площі. Аналіз показав, що, використання обприскувачів з ручним управлінням негативно впливає на якість проведених технологічних операцій.

Таблиця розрахунку площі витоптаних рослин

Алгоритм вирішення проблеми службою точного землеробства ІМК був наступний:

  1. Аналіз витоптування. Проведено обльоти полів дроном та створено ортофотоплан кожного поля. Пораховано втрати від витоптування рослин в грошовому виразі.
  2. Переобладнання техніки. Встановлено автопілоти на всі самохідні обприскувачі компанії.
  3. Установка RTK-станцій. Придбано та встановлено 7 базових RTK станцій. Це дозволило покрити всі 130 тис. га полів компанії високоточним сигналом.

Результат: Економія від зменшення перевитрат ЗЗР та уникнення наїздів і витоптування посівів більше 20 $/Га.

Коли технологія паралельного водіння відпрацьована, можна починати впроваджувати посекційне управління виливом робочого розчину. Здійснюючи перший прохід обприскувача по краю поля, або ж у випадку, коли поле має нерівний контур, механізатор повинен вчасно відключити подачу робочого розчину. Необхідно слідкувати за моментом проходження обприскувача по вже обробленій площі та вручну вмикати/вимикати вилив. Без автоматизації цього процесу уникнути перекриттів практично неможливо.

Схема утворення пропусків

Перекриття ділянок при внесенні ЗЗР – це не лише перевитрата препаратів, а й ризик “підпалів” рослин від подвійної обробки. Наслідком є зниження врожайності на ділянках з перекриттям. В залежності від форми та особливостей поля, перевитрати ЗЗР можуть становити до 20% для господарств з полями складної геометрії, та до 5% у випадку великих, консолідованих масивів. Вирішенням проблеми є технологія роздільного керування секціями або навіть форсунками. Якщо говорити про нові обприскувачі, більшість з техніки, що сьогодні сходить з конвеєрів має систему автоматичного керування як базову опцію. Проте можна переобладнати і стару техніку, що в декілька разів дешевше купівлі нового обприскувача. Наприклад, таким шляхом пішли у компанії Миронівський Хлібопродукт (МХП).

Результат від впровадження автоматичного відключення секцій. Кейс МХП

Чотири роки тому, Миронівський Хлібопродукт почав більш активно інвестувати в технологій точного землеробства. Одним з ключових етапів на цьому шляху, стало переобладнання парку обприскувачів під автоматичне відключення секцій.

В МХП провели експеремнт з внесенням ЗЗР обприскувачем Challenger Spra Coupe 4660. Обприскувач використовував автопілот, але не був обладнаним технологією автоматичного відключення секцій. На полі ріпаку в 73 га, обраному для проведення аналізу, площа перекриттів внаслідок внесення технікою без автоматичного відключення секцій склала 4,1 га. Тобто 6% посівів отримали подвійну дозу препарату.

Оцінивши розмір зайвих витрат внаслідок подвійної обробки, компанія прийняла рішення переобладнати більше 40 обприскувачів технологією автоматичного відключення секцій.

Результат: Економія більше 10 $/Га від зменшення перевитрат ЗЗР та уникнення «підпалів рослин». Інвестиції в переобладнання парку обприскувачів окупились за 1 рік.

Впровадження паралельного водіння та технології автоматичного відключення секцій обприскувача – базові кроки для ефективного внесення засобів захисту рослин. Результат – отримання прямої економії більше 30 $/Га. Після їх відпрацювання, можна починати використовувати і точкові рішення, направлені на підвищення якості робіт.

Що може стати рішенням “другої черги”?

Компанія John Deere розробила систему AutoTrac™ RowSense™, що складається з камер та сенсорів, і які допомагають оператору притримуватись руху точно по міжряддю. Для цього на колеса техніки встановлюється датчики ряду RowSense, що спрацьовують від ударів по рослинах під час руху. При внесенні на просапних культурах без технологічної колії, механізатор може бути впевнений, що жоден рядок не буде пошкоджено колесами обприскувача.

RowSense™ сенсор, що кріпиться до передніх коліс обприскувача

Самохідний обприскувач обладнаний системою AutoTrac™ RowSense™ при русі по міжряддю

Коли технологія паралельного водіння відпрацьована, можна починати впроваджувати посекційний контроль виливу робочого розчину. У випадку, коли перший прохід обприскувача відбувається по краю поля, або ж поле має нерівний контур, існує складність вчасного відключення подачі робочого розчину. Механізатору необхідно слідкувати за моментом проходження обприскувача по вже оброблених площах та вчасно вмикати/вимикати вилив. Без автоматизації цього процесу уникнути перекриттів практично неможливо.

Компанія Raven розробила рішення Hawk Eye, що дозволяє подавати робочий розчин на кожну форсунку окремо. Hawk Eye використовує систему клапанів та вирівнює тиск в штанзі. При використанні технології автоматичного відключення секції штанги, це запобігає утворенню різних за об’ємом капель у факелі.

Використовуючи систему HawkEye, внесення ЗЗР буде рівномірним

LED підсвітка штанг обприскувача

Внесення ЗЗР у нічний час має переваги – нижча температура повітря та вітряність. Для робіт вночі обприскувач повинен бути обладнаний системою автопілотування, а штанги LED-діодами. Кожен факел розпилювання підсвічується синім або білим світлом. Підсвітка дозволяє механізатору побачити, коли одна чи декілька форсунок утворює нерівномірний факел або взагалі не працює. LED-діоди на кінцях штанги дають змогу механізатору помітити перешкоду в темряві на відстані до 20 метрів.

Підсвітка штанги обприскувача за допомогою LED діодів

Сенсори WeedSeeker

Сенсори WeedSeeker встановлюються на кожну з форсунок обприскувача і під час руху полем автоматично і безперервно сканують рослинний покрив. Виявляючи бур’ян, комп’ютер подає робочий розчин на форсунку, під якою він був виявлений. Таким чином препарат попадає точно на бур’ян. При внесенні гербіцидів контактної групи, сенсори WeedSeeker дозволяють отримувати колосальну економію ЗЗР.

Встановлені на штанзі сенсори WeedSeeker регулюють подачу робочого розчину на форсунки під якими знаходиться бур’ян

360 UNDERCOVER

Багато хвороб і шкідників виникають та концентруються на стеблі та під листом і традиційні методи внесення на верхню частину рослини можуть мати недостатню ефективність. Компанія 360 Yield Center створила рішення у вигляді блоку чотирьох різнонаправлених форсунок, що дозволяють проводити обробку рослин зверху, знизу та з боків. 360 UNDERCOVER можна обладнати будь який самохідний обприскувач, таким чином підвищивши якість фунгіцидної та інсектицидної обробки рослин в рядку.

Блок різнонаправлених форсунок 360 UNDERCOVER

Моніторинг перед внесенням ЗЗР

Для ведення ефективного агробізнесу критично важливим є своєчасність та правильність прийняття рішень. Від цього залежить як врожайність, так і фінансовий результат. Окрім чисто технічних аспектів, на якість внесення впливають погодні умови, правильність підбору препаратів і визначення часу внесення, та десятки інших параметрів. Саме тому, головна ціль проведення моніторингу – забезпечити агрономічну службу повними та точними даними, необхідними для прийняття раціональних рішень. Які сучасні технології та інструменти дозволяють отримувати максимум необхідної інформації з поля? Сьогодні це звичайно використання дронів, супутникового моніторингу та метеостанцій. Кожен такий інструмент може застосовуватись самостійно, проте саме комплексний підхід дозволяє отримувати максимально повний об’єм необхідних даних.

Моніторинг з використанням дронів

Дрони – супер ефективний інструмент моніторингу стану посівів. Дрони збирають дані в найкоротші терміни – один екіпаж може облетіти до 2 500 га/день. Використовуючи різноманітні індекси розвитку біомаси, отримані ортофотоплани дозволяють агроному оцінити стан посівів, площі забур’яненості поля, ділянки пропусків або виявити інші проблеми, які неможливо помітити проводячи лише візуальне обстеження. Сам процес обробки знімків відбувається автоматично в спеціалізованому програмному забезпеченні. Наприклад, за допомогою сервісу HummingBird, на основі знімків з дрона, можна визначати зони забур’яненості та формувати карти завдання на внесення страхового гербіциду

Abris Flirt Cetus – класичний БПЛА літакового типу для моніторингу великих масивів полів

Звичайно, знімки з дрона не дають інформацію про те, що конкретно “не так” з рослинами на полі. Проте їх використання дозволить зафіксувати сам факт наявності та локалізацію проблем. З їх допомогою агроном може порівняти стан окремих полів та масивів, максимально точно оцінити розмір проблемних ділянок і сформувати маршрути наземних обстежень для скаутингу. Отримуючи необхідні дані про розвиток та зміну стану посівів на кожному етапі вегетації, агрономічна служба буде вчасно приймати правильні управлінські рішення.

індекс біомаси

Як виглядає індекс біомаси одного поля при зйомці з дрона та супутника

Супутниковий моніторинг

Принцип застосування супутників для моніторингу стану посівів ідентичний до дронів. Супутник робить знімки з певною черговістю, після чого вони обробляються та аналізуються. Перевагою супутників перед дронами є їх ретроспективність – можливість переглянути історію ділянки за останні кілька років. Це важлива інформація про поле: сівозміна, історична динаміка розвитку біомаси, найбільш і найменш продуктивні зони. Якщо на одній і тій самій ділянці поля спектральні знімки фіксують проблеми рік від року, ми радимо проводити більш глибоке дослідження з відбором проб ґрунту.

Плюси:

  • розрахунок вегетаційних індексів, що характеризують стан рослинності;
  • автоматична обробка даних, що виключає суб’єктивне втручання;
  • аналіз як окремих полів, так і певних с/г культур;
  • можливість отримання історичних знімків поля.

Мінуси:

  • залежність від хмарності;
  • отримати знімки можна раз в 5-8 днів;
  • роздільна здатність знімків менша, ніж у дронів.

Стан озимого ріпаку на початок листопада. Супутниковий знімок з використанням індексу NDVI в сервісі EOS Crop Monitoring. Жовті зони вказують на недостатній рівень вегетації

Метеомоніторинг під час внесення ЗЗР

Метеоумови важливо контролювати на етапі планування, і тим паче під час роботи в полі. Немає сенсу вносити ЗЗР при швидкості вітру більше 5 м/с чи працювати в умовах низької вологості при високій температурі повітря. Трактор або самохідний обприскувач можна обладнати мобільними метеодатчиками, що в режимі реального часу показують швидкість вітру, вологість, температуру повітря. Агроном, як і механізатор отримує можливість точно визначити, коли метеоумови стають несприятливими і роботу краще припинити. Вся інформація при цьому буде відображатись як в кабіні техніки, так і поступатиме на мобільний телефон чи комп’ютер агронома.

Мобільний датчик швидкості вітру та вологомір MeteoTrek для встановлення на техніку

Важливою умовою для ефективної дії препарату є щільність покриття робочим розчином. Одним з факторів, що на це впливає, є висота штанги над об’єктом розпилення. Оптимальним вважається висота 50 см над об’єктом внесення при забезпеченні кута факелу в 110°. Кожні 10 см підняття штанги вверх призводять до знесення 10-15% робочого розчину. Опускаючи штангу нижче, виникає ризик зачепити землю чи рослини. Тому для контролю положення штанги ми рекомендуємо використовувати ультразвукові сенсори, які вимірюють висоту, і дозволяють проводити автоматичне регулювання висоти опускання штанги.

Датчик контролю висоти Greentronics на штанзі обприскувача

Контроль результатів внесення

Останнім, проте важливим етапом комплексного підходу, є проведення аналізу виконання робіт та оцінки результатів внесення ЗЗР. Точне землеробство – це високотехнологічний менеджмент та управління даними. Без проведення глибокого аналізу виконання операцій, неможливо зрозуміти наскільки ефективно виконувались роботи, які помилки було допущено, де існують резерви росту і які рішення та препарати найкраще підходять саме для цього, конкретного господарства.

На що варто звертати увагу, при проведенні аналізу виконання операцій? Для початку аналізуйте карти виконаних робіт з бортових терміналів техніки після кожного дня обприскування. Так ви зможете побачити, наскільки якісно працювала техніка і механізатор, та матимете можливість провести коригування перед наступною операцією. Дані бортового терміналу дозволяють агроному зрозуміти, чи вносилась відповідна норма препарату, на яких ділянках було понаднормове внесення, а на яких є пропуски. Контроль треків руху також допоможе виявити факти несанкціонованих зупинок та недотримання технології роботи.

Карта виконаних робіт по внесенню ЗЗР. Червоні зони – ділянки недостатнього внесення (<180 л/га, при нормі 200 л/га))

При оцінці якості внесення та ефективності дії препаратів неможливо обійтись без супутникового моніторингу або дронів. Наскільки ефективно спрацював препарат стає зрозуміло через декілька днів. Аналізуючи знімки після проведення операцій, можна отримати повну картину – чи всюди препарат подіяв, чи є ділянки з пропусками, чи були наїзди на рослини і т.д. Головна ціль цього етапу – не лише виявити проблеми, але й зрозуміти причини, для того, щоб виправити і не допустити їх у майбутньому.

Дотримуючись комплексного підходу, ви зможете значно підвищити якість робіт на етапі внесення ЗЗР. Використання сучасних технічних засобів та інструментів точного землеробства в комплексі з повноцінним моніторингом та проведенням аналізу робіт дозволить працювати ефективніше, отримувати прогнозовані результати та приймати раціональні рішення. Своєю чергою це матиме значний позитивний вплив на собівартість і врожайність культур.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося