Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

За останні 8 років сільськогосподарська галузь невпізнанно змінилася, і рекордний врожай 2011 року вже виглядає непереконливо. Нині в трендах галузі — автоматично пілотована техніка, що координується супутниками, та безпілотна авіація, керована з планшета. За останні 5-7 років багато нових компаній стали елітою агроринку, і щоб зберегти й примножити свої позиції, вони мають підтримувати конкуренцію. В цьому їм допомагають сучасні технології. Тому досить вірогідно, що до 2030 року ми побачимо міцний союз агро та IT..

Чому саме 2030?

2030 рік як певний рубіж не випадковість. Це червона лінія, на яку орієнтується весь світ. Прогноз Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) дає уявлення про те, як виглядатиме світовий аграрний ринок саме цього року. Зростання населення, несприятливі кліматичні зміни і перегони сільськогосподарських військ змінюють світ до невпізнанності. До того ж основні учасники цієї битви за врожай вже визначені. Україна, яка збереже статус житниці Європи, серед них.

Ми житниця, тому що маємо багато землі. Але чи багато якісних продуктів ми виробляємо?

починає дискусію Дмитро Скорняков, гендиректор агрохолдингу HarvEast

Відповідь на це питання і визначить місце України в продовольчому кошику світу в 2030 році.

За підрахунками FAO, до 2030 року населення планети збільшиться на 1 млрд ротів. А вже сьогодні кожен десятий житель нашої планети страждає від голоду. Але голод не може обігнати прогрес агротехнологій. І якщо в 2011 році врожай України становив 57,8 млн тонн, то в 2016 році цифра вже досягла 66 млн тонн без урахування анексованого Росією Криму та частково окупованого Донбасу.

Тарас Висоцький, гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу, відзначає, що з 2015 по 2017 рік обсяг експорту готової продукції з доданою вартістю в агросекторі зріс із $2 млрд до $3,4 млрд.

На зарубіжних продуктових полицях з’явилися українське борошно, сухофрукти, кондитерські вироби, цукор, соки, молочна і м’ясна продукція,

говорить Висоцький

Україна, як банально це не звучить, — країна з могутнім потенціалом. Тут працюють сімейні ферми розміром до 500 га. В Європі це стандартна площа агрокомпанії. Середні господарства в Україні — до 10 тис. га, а в світовій практиці це вже потужний агрохолдинг. Українські холдинги — сотні тисяч гектарів.

І між невеликими виробниками та великими агрохолдингами почнеться війна — за полиці в супермаркетах і за покупців, які будуть вибирати на них товари.

Вже зараз слід готувати свій бізнес до вирішення світової проблеми — відсутності якісної їжі для мільярду людей

реагує Юрій Косюк, власник Миронівського хлібопродукту, найбільшого національного виробника м’яса птиці

Артем Бєлєнков, директор і засновник компанії SmartFarming, ще більш категоричний у своїх поглядах на сільське господарство-2030.

Змінюватимуться бізнес-моделі, а сільгоспвиробники підуть у нішеві сфери, в переробку, оскільки виробництво товарів перестає бути супермаржинальним. Для тих, у кого немає переробки, це повільна смерть,

так звучить вирок від Бєлєнкова

Smart-інвестування

За останні 25 років у всьому світі інвестиції в Agritech зросли в десять разів і перевищили планку в $3 млрд на рік. В Україні статистика скромніша — близько $4 млн. Але це тільки початок шляху.

Якщо говорити про розміри ринку, то ми плюс-мінус вийшли за валютними обсягами на той рівень, який був до війни. Це більше $50 млн,

розповідає Бєлєнков про галузь

За оцінкою агротехнологічної асоціації AgTech Ukraine, сьогодні як мінімум 70 українських стартапів розробляють інноваційні рішення для агросектора. Найчастіше ці проекти фінансують галузеві гіганти. Серед таких “зірок” — МХП і “Кернел”.

До агробізнесу приєднуються і далекі від польових робіт компанії. Наприклад, холдинг KM Core разом з партнерами вклав близько $1,2 млн в eFarmer — компанію, яка займається розробкою мобільної системи управління фермерським господарством.

Подібних прикладів уже десятки, якщо не сотні. Найсвіжіший — від мобільного оператора “Київстар”, що спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства в березні запустив тестову версію програми для українських аграріїв. Вона містить інформацію про ціни на продукцію та витратні матеріали, про шкідників, а також про погоду. У продаж додаток потрапить у квітні. Далі він прямуватиме на зарубіжні ринки — в країни Європи та Азії.

Перспективи українського AgroIT

Як швидко аграрні IT виростуть у самостійних гравців, прогнозувати неможливо. Але досить поглянути на зростання всього українського ІТ, щоб зрозуміти: ідеться про найближчі перспективи.

За підрахунками Асоціації інформаційних технологій України, що об’єднує аутсорс-компанії, в 2017 році обсяг послуг на експорт сягнув позначки у $3,6 млрд (в 2015-му він склав $2,1 млрд). На поточний рік прогноз становить $ 4,5 млрд. До 2025 року — понад $ 8,5 млрд. Яка тут частка аграріїв — важко сказати, але очевидно, не найменша.

Аграрний сектор може легко і ефективно переробляти $5 млрд інвестицій щорічно. Але тільки в умовах завершення земельної реформи і відміни мораторію на продаж землі. Якщо до 2030 року ринок землі в Україні не запрацює, монополії збережуть свій статус-кво. А це означає, що державна політика, як і раніше, буде спрямована на використання підприємців.

За матеріалами О. Пасховера для журнала “Новое время”. Завантажити матеріал можна тут.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося