Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Моніторинг стану посівів, карти агрономічного обстеження, оцінка потенційної врожайності, дані про фактичну обробку та сітка орендованих полів — всю цю інформацію можна оцифрувати та використовувати у вигляді електронних карт.

Дані в такому форматі більш наочні для сприйняття та в багатьох випадках знадобляться при використанні інструментів точного землеробства та управління земельним банком.

Для того, щоб створювати та працювати з електронною картою поля, перш за все нам потрібно встановити де це поле знаходиться, які його межі та площа. По суті, нам потрібно отримати контур поля з прив’язкою до його координат, що є базовим елементом створення електронних карт. Є три основних і найбільш поширених способи отримання контуру поля – використовуючи супутникові знімки, ортофотоплани з дрона, треки об’їзду поля технікою. В нашому попередньому матеріалі “Обмір полів. Як визнати площу своїх полів максимально точно” ми більш детально розповідали про те, як кожен з цих підходів використовується в для отримання точного значення площі земельного банку при проведенні обміру полів. Для використання електронних карт полів, сантиметрова точність не завжди потрібна, особливо якщо ваша ціль створити базу даних про ваші поля з відображенням їх на карті. Я не буду детально зупинятись на кожному з підходів, лиш коротко перелічу ключові моменти:

Найпростіший з методів оцифрування своїх полів – супутник ДЗЗ. Супутники здійснюють зйомку в декількох каналах з різною довжиною спектра. Це дозволяє збирати інформацію для оцінки агрономічних показників полів. Наприклад, створювати карти вегетації, вологості грунту, рельєфу. Так супутник Landsat-8 здійснює зйомку в 11 каналах різної довжини спектра, включаючи ближній інфрачервоний, середній інфрачервоний і дальній інфрачервоний. Архів знімків супутника ведеться з 80-х років, що дозволяє шляхом накладення оцінити історичну продуктивність ділянок. Сьогодні існує дуже багато сервісів, які дають доступ до супутникових знімків як на безкоштовній так і платній основі. Такий функціонал дуже часто можна зустріти і у системах farm management, наприклад cropio. Безкоштовні знімки надають такі сервіси, як: НГС США, NASA, Європейське космічне агентство, Glovis, Digitalglobe, Land Viewer, Sentinels Scientific Data Hub. З платних – EOS та Planet Labs.

Карта ділянок, векторизованих за супутниковими знімками. Різними кольорами показані  власники паїв (підприємства, приватні підприємці, одноосібники)

Дрони. Дозволяють отримувати максимально точні контури полів. Перевагою є можливість використання спектральних камер, які дозволяють отримувати фотографії в ближньому інфрачервоному спектрі для розрахунку вегетаційних індексів. Звичайні RGB камери також можна застосовувати для цих цілей, але ортофотоплани тоді потрібно буде обробляти в спеціальному софті, наприклад DroneDeploy або Pix4d. Дрони мають високу мобільність та оперативність зйомки, високу точність та можуть працювати в умовах хмарності.

Карта полів, векторизованих за даними з БПЛА

Яку інформацію можна використовувати у вигляді електронних карт?

Існує багато типів електронних карт і значна кількість способів їх використання. Карта історичної продуктивності може бути використана як для польових обстежень, так і для диференційованого внесення добрив або норм висіву, виходячи з агрономічного потенціалу ділянок.

Карта рельєфу може бути використана для оцінки коректності роботи техніки. Також для диференціювання норм висіву в місцях зі складним рельєфом, зміною швидкості проходу техніки. Перепади рельєфу допоможуть визначити зони потенційного змиву культур. Ця інформація допоможе аграрію убезпечити себе від потенційних збитків.

За кількістю вегетуючої біомаси можна оцінювати потенційну врожайність. Карту біомаси, складену зі застосуванням вегетаційних індексів поєднують з показниками фактичної врожайності, що вимірюється за допомогою датчиків, встановлених на комбайнах.

Карта сходів озимої пшениці, поділена на три зони за якістю відповідно до індексу VARI

Аналіз отриманих даних найпростіше виконувати в ГІС і FarmManagement системах. За допомогою розробленої SmartFarming BPM LandManagement можна інтегрувати інформацію з системами бізнес-процесів. Дані можуть зображуватись у вигляді списків і графіків.

Інформацією з геопросторовою прив’язкою можна оперувати, поєднуючи шари. Наприклад, фактичну обробку і сітку орендованих полів. Ці відомості простіше сприймати у вигляді зон і ділянок, ніж таблиці та списки. 

Крім того, можна використовувати інформацію для оцінки роботи механізаторів — наприклад, якості виконання посівних робіт за допомогою аналізу схожості, карт врожайності.

Електронні карти — це графічний контролер якості робіт, використання ресурсів, база даних з просторовою прив’язкою.

Формати зберігання і передачі даних

Спочатку господарства користувалися растровими картами з низькою роздільною здатністю. Сьогодні ж вихідна інформація зйомки за допомогою БПЛА — це векторні карти. У кращих комерційних супутників роздільна здатність доходить до 0,5 м/піксель. Хороша роздільна здатність 10 м/піксель, 3 м/піксель. Векторні дані умовно мають абсолютну точність.

Вихідних форматів зберігання інформації дистанційного моніторингу дуже багато, найбільш поширений shapefile, SHP. З цим форматом працює більшість продуктів (ГІС і FarmManagement-систем), а також бортових пристроїв сільськогосподарської техніки. 

Карта ділянок паїв з атрибутами, відповідно до ПКУ

Це означає, що інформація може бути прочитана і візуалізована. У цьому ж форматі можуть бути створені карти-завдання (для диференційованого внесення добрив, змінної норми висіву, десикації), які, в разі сумісності з бортовим обладнанням, забезпечать автоматизацію завдань, які виконує техніка.

Для різних програмних продуктів можуть використовуватися специфічні формати. Серед найбільш поширених форматів DXF, DMF (для Digitals), KML (Google Earth), GeoPackage (за замовчуванням використовується в QGIS), GeoJSON (для веб-картографії), SITX (Panorama), MIF/TAB (MapInfo).

Не всі формати читаються бортовими пристроями техніки. В роботі з клієнтами ми вивчаємо їх технічний парк, з якими форматами вихідних даних вона працює. В разі потреби компанія проводить конвертацію електронних карт в доступні формати.

Як електронні карти допоможуть підприємству в управлінні земельним банком?

Електронні карти полів — це інформація, яку потрібно вміти використовувати. Вони вимагають професійної аналітики для максимального ефекту. Максимальне використання інформації забезпечує програмний продукт нашої компанії Land Management Creatio.

Карта полів у Land Management Creatio, системі обліку та управління земельним банком

SmartFarming працює з усіма електронними картами, які присутні на ринку сьогодні. Ми створюємо ортофотоплани та контури полів, карти вегетаційних індексів (NDVI), карти вмісту вологи (NDMI), карти історичної продуктивності, карти для диференційованого внесення та інші продукти.

Також ми виконуємо аналіз технічного парку господарства з метою переобладнання або доукомплектування техніки системами точного землеробства. Виконуємо аналіз даних бортового ПО техніки, проводимо зведення і візуалізацію будь-яких даних з геопросторовою прив’язкою. Виконуємо аналіз та зведення інформації для різних галузей господарства (агрономічного, юридичного, фінансового, земельного відділів і т.д.)

Якщо немає відповідних відділів для роботи в ГІС, регулярний моніторинг земельного банку клієнта може виконуватися на аутсорсі. Це не зріз аналітики і не разовий звіт, це інструмент для підвищення ефективності агровиробництва, підтримка клієнта в його “вузьких місцях”, надання професійної допомоги та консультування.

Нам дісталася багата спадщина у вигляді земельних ресурсів та зараз, коли у підприємств є техніка, фахівці, можливості — потрібно направити ці ресурси на якісне управління землею. Цим шляхом йдуть великі агрохолдинги, так працюють агропідприємства в розвинених країнах. Впроваджуючи інструменти контролю і моніторингу на основі електронних карт полів, можуть підвищити свою ефективність господарства з будь-яким земельним банком.

Консультант
Залиште контакти та отримайте безкоштовну консультацію!

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося