Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Крига скресла: що думають лідери агроринку про нові тенденції

Сучасні технології в аграрному секторі змінюють структуру бізнесу та маршрути продовольчої логістики. Це не лише гарна новина, але й тривожна. Виживуть не всі. Ті, хто збираються виживати й навіть розвиватися, вже зараз активно пізнають ази агроінновацій.

У буденність агронома входить таке поняття, як Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), тобто Нормалізований Відносний Індекс Рослинності. На підставі індексів NDVI експерти агрокомпаній вивчають проблемні ділянки, де очевидні (і не дуже) прояви стану посівів. Вони ж проводять діагностику на ураженість хворобами та шкідниками. На підставі цієї інформації фахівець готує рекомендації. Вони стосуються правильного вибору гербіцидів або їх сумішей.

Якщо говорити про обсяги ринку агротехнологій, то за валютними обсягами ми, плюс-мінус, вийшли на ті, що були до війни (понад $50 млн), – розповідає Артем Бєлєнков, засновник компанії SmartFarming. У гривневому еквіваленті – ще більше». Але і ця статистика не повна, зізнається Бєлєнков. Масштаб ринку IT-агро важко виміряти, до того ж він стрімко зростає. Сьогодні інноваційні технології – це незамінна складова будь-якої галузі, включаючи агросектор

розповідає Артем Бєлєнков, засновник компанії SmartFarming

Агро 4.0

За оцінкою УКАБ (Український клуб аграрного бізнесу), експорт сільськогосподарської продукції в 2017 році вперше в історії України приніс понад $18 млрд. Як висловився Алекс Ліссітса, президент УКАБ, «українське аграрне чудо» останніх десяти років стало можливим з трьох основних причин:

  1. відбувся перехід на сучасні технології;
  2. підвищилася ефективність господарювання;
  3. змінилася система управління агропідприємствами від колгоспно-розподільчої до класичного бізнесу.

Однак тепер маржа класичного агробізнесу тане. За даними Тараса Висоцького, гендиректора УКАБ, з 2014 до 2016 року вартість оренди ріллі зросла на 104%, а за підсумками 2017-го – додасть ще 20%. Непереборною перешкодою на шляху до надприбутків стають і кліматичні зміни. Томас Філліпс, старший аграрний страховий агент Swiss Re Corporate Solutions, виступаючи в грудні минулого року в Києві, зазначив, що висока температура призводить до збільшення випарів з моря і ґрунту.

У недавньому минулому заступник голови правління корпорації «Сварог Вест Груп», а нині директор британської інвестиційної групи Charter House Corporate Partners в Україні, Інна Метельова детальніше розкриває суть наростальної проблеми. Через підвищення вологості зерно доводиться досушувати. А це суттєві витрати на енергоносії, наприклад, на газ.

Великі агрохолдинги та фермерства середнього розміру вже не сидять склавши руки. На порядку денному – мінімізація втрат і контроль за витратами. Як пояснив Артем Бєлєнков, зовсім нещодавно керівників агрохолдингів хвилювала в основному проблема крадіжок, зараз фокус змістився на ефективність. На перший план виходять високі технології та ринкова грамотність.

Як IT-технології змінюють пріоритети агроринку? Олексій Павленко, голова Українсько-Нідерландської ділової ради, а також екс-міністр аграрної політики та продовольства України (2014-2016 рр.), вважає, що зниження витрат і збільшення потенційних врожаїв стає можливим завдяки використанню в сільському господарстві дронів, датчиків, супутників для збору інформації – тобто інноваційного обладнання. Сільгоспробóти стають не тільки ефективнішими й простішими – разом зі зростаючим виробництвом вони дозволяють забезпечити продовольчу безпеку всередині країни, скорочуючи імпорт, і нагодувати країни, далекі від впровадження інновацій.

Кадри вирішують все!

На сьогодні, за даними аудиторської компанії Baker Tilly International, в галузі залучено 3,3 млн людей. Але це не механічне скорочення, а «стиснення» під тиском інновацій – те, що той же Ліссітса називає «Агробізнес 4.0». Тема нова, але тренд старий. У радянському минулому на кожну тисячу гектарів було 130 працівників. Тепер – 20. Прикладна наука переходить з вишів у бізнес-структури. У стінах університетів в результаті залишаться лише фундаментальні науки, область вивчення яких обмежена теоретичними знаннями та лабораторними експериментами.

Великі агрохолдинги вже приймають студентів на навчання. П’ять років тому агрогігант «Кернел» заснував власний Університет міжнародних програм.

Він розрахований на випускників сільськогосподарських коледжів. До такої моделі виховання кадрів «під себе» переходять всі агропідприємства країни. У компаніях вважають, що найбільш затребуваними агроспеціалістами майбутнього (крім інших, не менш важливих) будуть IT-фахівці та картографи.

Говорячи про потенціал світлого майбутнього, Артем Бєлєнков зазначив, що завдяки спайці класичного аграрного бізнесу й нових технологій найближчим часом сільгосппродукція made in Ukraine на полицях магазинів потіснить імпорт.

Крім того, якщо не в цьому, то в наступному році з’явиться ще один побічний тренд: спочатку агрокомпанії, а потім селища та міста почнуть забезпечуватися електрикою з полів.

Електрика з полів

Йдеться про біогазові виробництва. У 2017-му році агрохолдинги вивели на високу виробничу потужність серію біогазових заводів. Тим самим вони збільшили потужності всіх українських біогазових комплексів з 30,3 МВт в електричному еквіваленті до майже 37,6 МВт. Серед лідерів напрямку – компанії «Астарта-Київ», «Миронівський Хлібопродукт», «Україна 2001».

Гонка триває. Найближчим часом «Україна 2001» збудує свої біогазові потужності, а МХП учетверо їх збільшить. Європейський банк реконструкції та розвитку в минулому грудні прийняв рішення виділити Юрію Косюку, головному акціонеру МХП, кредит у 25 млн євро для будівництва біогазового заводу у Вінницькій області. Як повідомили в компанії журналу AgriaDestinations, це буде найбільше біогазове виробництво в світі.

Світ у 2050

До 2050 року населення планети збільшиться на третину. Сьогоднішні школярі будуть на той час людьми середнього віку. Ринок споживання продуктів виросте на 70%. Китай, Пакистан, В’єтнам, країни Африканського континенту на найближчі роки залишаться найбільшими замовниками продовольства. У сумі на цих ринках проживає четверта частина населення планети. Але і це не всі роти світу. Всього через вісім років основними споживачами молочних продуктів будуть країни, що розвиваються, особливо країни Азії (50%), Африки (16%) і Середнього Сходу (13%). З розвитком ринку землі в сільське господарство прийдуть серйозні інвестиції, і можливий ще більший кадровий голод. Так що студентам варто придивитися до аграрних спеціальностей – у них велике майбутнє.

За матеріалами статті Олександра Пасховера для Destinations.

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося