Отримайте безкоштовну консультацію
Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося
19-20 вересня асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” провела IX Міжнародну конференцію “Ефективне управління агрокомпаніями”. Другий день був присвячений темі основного обробітку грунту, і пройшов в полях холдингу Агро-Регіон. На цьому ж полі влітку ми вже проводили аналіз сходів кукурудзи за допомогою технології Plant Counting.
Консультант SmartFarming Вадим Остапенко під час презентаційної частини розказав про наш кейс дослідження якості посіву за допомогою дрона DroneePlane та платформи для моніторингу Hummingbird. Ми провели оцінку якості посіву 8 моделей сівалок, які застосовувались на демо полі Агро-Регіону, про що більш детально читайте в нашому блозі “Як проводити посів, щоб потім не кусати лікті?”.
Окрім презентації результатів дослідження, Вадим Остапенко розказав про основні етапи впровадження технології диференційованого посіву. Дифпосів дозволяє нормувати подачу насіння сівалкою в залежності від карти завдання в автоматичному режимі. Це запобігає перевитратам посівного матеріалу та дозволяє проводити посів більш якісно.
Реалізацію диференційованого посіву необхідно розпочати з формування електронної карти-завдання, яку використовує термінал сівалки під час роботи.
Перший підхід отримання даних передбачає проведення сканування ґрунту. Основне завдання цієї операції — виявлення неоднорідностей. Це можуть бути неоднорідні ділянки на полі в структурі грунту або рівні забезпечення вологою. Для цієї операції ми використовуємо навісний сканер Topsoil Mapper компанії Geoprospectors.
Інший підхід — створення карти рельєфу за допомогою обльоту дроном. Це простий та доступний варіант. Отримавши дані по рельєфу поля, карта-завдання формується наступним чином: в западинах посівний матеріал висівається з більшою нормою, на підвищеннях з меншою. При посіві соняшника та кукурудзи такий підхід є найбільш оптимальним.
Третій варіант — карта завдання на основі проведення агрохімічного аналізу ґрунту. Це достатньо відомий для українських агропідприємств підхід, який також дозволяє отримувати електронні карти-завдання для диференційованого внесення добрив. Провівши агрохімічне дослідження поля, ми отримуємо інформацію про зони з однаковим вмістом органічної речовини та іншими показниками, наприклад калію та фосфору.
Карта структури ґрунту, отримана в результаті сканування з Topsoil Mapper
На основі даних аналізу створюється електронна карта-завдання, і на ділянках з низьким вмістом органічної речовини застосовувалась нижча норма висіву.
Карта-завдання
Графічне зображення карти завдання під посів озимої пшениці, побудована на основі даних агрохімічного обстеження, проведеного нами у Вінницькій області в серпні 2018 року. В зоні позначеній коричневим кольором було застосовано норму висіву 220 кг/га, на білих — 250 кг/га.
Найбільш важливим елементом якісного посіву є контроль висіву. Достатньо неправильно відкалібрувати сівалку перед роботою, і ви не отримаєте очікуваного результату від диференційованого посіву. Проблеми можуть виникати в результаті поломок під час роботи, тому важливо оперативно отримувати дані про хід посіву та роботу сівалки. Це дасть можливість оперативно впливати на якість операції, переналаштувавши техніку. Для цього встановлюються датчики контролю висіву, що фіксують кількість насінин, які проходять через сошник. Так механізатор може контролювати роботу сівалки і помічати пересів/недосів відразу, а не через декілька тижнів по всходах.
Вадим Остапенко на IX Міжнародній конференції LFM
Приклад підприємства у Чернігівській області. Посів кукурудзи з встановленою нормою висіву 80 тис. насінин. Інформація про роботу сівалки збирались датчиком контролю висіву та аналізувалась в кінці дня. Аналіз даних з сівалки виявив недосіви. Сівалку відкоригували, і на наступний день при роботі на другій половині поля (верх зображення) посів проходив більш точно, в рамках встановленої норми,
Пересіви при нормі висіву 80 тис. насінин. Висів в жовтих ділянках перевищує 85 тис. насінин.
“Найвищий пілотаж — це диференційований посів згідно з картою-завданням. Коли висів здійснюється за декількома нормами. В даному випадку також потрібно проводити моніторинг. Якість операції оцінюється шляхом віднімання фактичного висіву від запланованого. Таким чином виявляється: де був пересів, де недосів, а де не було відхилень,
Червоним відмічені ділянки, де спостерігались недосіви, а жовтим — пересіви
Диференційний висів та моніторинг — окремі кроки в точному землеробстві. Проте і вони можуть значно підвищити ефективність агробізнесу. В наших кейсах норми висіву були більші на 20-25% від необхідних — а це прямі втрати на посівному матеріалі, та від зниження врожайності.
Щоб досягти ще більшої ефективності після посіву, ми рекомендуємо проводити 3-4 обльоти протягом сезону і проводити аналітичні дослідження по кожній культуру. Так ви будете контролювати проблемні ділянки, зберете та накопичите необхідні дані для проведення якісної аналітичної роботи, що дозволить встановлювати причини проблем та виправити їх в наступному сезоні.
Якщо ви вирішили впроваджувати в своїй роботі інструменти точного землеробства і не знаєте, з чого краще почати, прочитайте наш матеріал по перших кроках, з яких оптимально починати.
Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося