Отримайте безкоштовну консультацію
Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося
На відновлення смт. Ворзель необхідно понад $52 млн – такі дані отримала команда проекту RebuildUA як результат оцифровки та аналізу руйнувань населеного пункту внаслідок війни.
Смт. Ворзель Бучанського району на Київщині засноване на початку ХХ сторіччя. Завдяки місцевій природі та кліматичним умовам, це селище було відоме на просторах колишнього СРСР як оздоровчо-курортне. Велика кількість санаторіїв і таборів відпочинку приваблювали сюди відвідувачів з різних куточків України і світу.
Від військових дій та окупації селище та, зокрема, оздоровчі заклади були знищені у 1941-1943 рр. та оперативно відновлені трохи згодом. Символічно, що вдруге такого ж удару по Ворзелю завдали загарбники, які раніше і самі могли приїжджати сюди на відпочинок.
Окупація Ворзеля російськими військами розпочалася наприкінці лютого 2022. Важка техніка зайшла до селища зі сторони Бучі, і попри евакуацію понад 3 тисячі людей не встигли покинути місцевість.
За період окупації у Ворзелі постраждала 541 будівля із 6 649 наявних, 117 із цих будівель знищені повністю або зазнали серйозних руйнацій. Найбільшої шкоди зазнали вулиці Молодіжна (21% руйнувань), Курортна (12%) та Кленова (11%). Сукупні збитки селища за оцінками KSE Institute перевищують $52 млн.
Серед забудови селища найбільше пошкоджений житловий фонд: різного рівня руйнування зазнали 463 будівлі, із яких 173 приватних будинки, 21 багатоквартирних, 52 таунхауси та 217 присадибних будівель. За підрахунками ГО “Урбанина”, сумарна площа руйнувань житлового фонду перевищує це понад 126 тис кв. м. Загальні прямі збитки житлової та присадибної забудови експерти KSE Institute оцінюють у майже $25 млн.
На другому місці за рівнем пошкодження соціальна інфраструктура селища. Так, під час ведення бойових дій уламки від систем залпового вогню “ГРАД” пошкодили будівлі місцевого дитячого будинку, в якому на момент обстрілу перебувало близько 50 дітей. Під час іншого артилерійського обстрілу було зруйновано Ворзельський ЗДО №12 „Ластівка“, який відвідувало більше 160 дітей. Будівлі дитсадку не підлягають відновленню та нещодавно були знесені.
На території Київської обласної психоневрологічної лікарні №2 під час окупації російські військові облаштували штаб, після чого понівечили та розграбували її майно. Серед інших руйнувань – 15 комерційних будівель, 27 – готелів та закладів рекреації, 2 заклади культури, релігії та спорту. Сума збитків соціальної інфраструктури Ворзеля перевищує $24 млн.
Пошкоджено у Ворзелі і місцеву промисловість: 11 будівель, що у грошовому еквіваленті cкладає близько $2,8 млн.
Найменше постраждала адміністративна та інша інфраструктура: збитки цієї категорії будівель за попередніми оцінками не перевищують $0,2 млн.
Наразі Ворзель потроху оговтується від окупації та приводить до ладу пошкоджені будівлі. Сподіваємось, що селище відновиться не тільки після окупації, але і відродиться як успішний курорт у всій свої красі.
Детальний звіт про руйнування смт. Ворзель доступний за посиланням: https://rebuildua.net/vorzel
Проект RebuildUA має на меті оцифрувати, проаналізувати та наочно показати зруйновану інфраструктуру України. На основі ортофотопланів, отриманих за допомогою зйомки з БПЛА, фахівці та волонтери RebuildUA визначають розміщення пошкоджених об’єктів, призначення будівель та рівні руйнації. Використовуючи ці дані, аналітики оцінюють збитки у грошовому вигляді.
Партнери проекту RebuildUA — Київська школа економіки, громадське об’єднання “УРБАНИНА”, Центр відновлення економіки, Центр розвитку інновацій, LUN.UA, компанія Culver Aviation та контент-маркетингова агенція TOP LEAD.
Проект реалізується за підтримки Національної поліції України, Департаменту містобудування та архітектури КОДА, Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, компаній TVIS та Odgers Berndtson.
Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося