Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок

Словосполучення “військова техніка” найчастіше асоціюється з громіздкими машинами, гусеницями танків та одягом мілітарі. Але що як ми скажемо, що військова техніка може бути інструментом аграрія?

Ми продовжуємо серію весняних матеріалів про наших нових партнерів. Сьогоднішня історія – про те, як волонтерський проект для українських військових перетворився на потужне технологічне рішення для великих агрохолдингів і вже готується змінювати правила гри українського сервісу агроБПЛА разом зі SmartFarming. Далі – зі слів фахівців “Укрспецсистем”.

Як це почалося

Наша компанія була створена в період початку бойових дій на Донбасі. Краудфандингова компанія “People’s Project”, що збирала кошти на допомогу армії, отримала запит на безпілотник з дальністю польоту 200 км. Такі безпілотники на світовому ринку були давно, вони вироблялися в Ізраїлі, Європі, Америці, але їх вартість для волонтерського фонду була непідйомна. Так з’явилось “Укрспецсистем” – підприємство, орієнтоване на виробництво дронів для Збройних Сил України. Комплектуючі на перші безпілотники були закуплені фондом, а всі роботи виконала компанія за свій рахунок. Безпілотник отримав назву People’s Drone-1 (PD-1) і успішно показав себе в зоні АТО.

People’s Drone-1. Тут і далі всі фото – Укрспецсистем

Пізніше ця модель неодноразово модернізувалася, покращилися характеристики, можливості, надійність, з’явилися інші моделі безпілотників. Коли ми почали показувати дрон на виставках, то побачили зацікавленість з боку цивільних, в першу чергу – аграріїв. Безпілотник надає великі можливості для сільського господарства, але він досить складний в експлуатації, і агропідприємству складно створити свою службу експлуатації. Тому ми вирішили надавати також послуги з виконання робіт для агропідприємств, не наполягаючи на придбанні наших дронів.

Президент України Петро Порошенко високо оцінив PD-1

Оскільки наша компанія спеціалізується на безпілотниках, проте в агротехнологіях ми були новачками, ми познайомилися з компанією SmartFarming, яка проявила інтерес до такого рішення. Можливість об’єднати нашу експертизу в безпілотниках з їхньою в агротехнологіях зацікавила обидві сторони. Особливо SmartFarming зацікавила можливість знімати не окремі поля, а суцільну територію, що дозволяє отримати дані для багатьох споживачів і декількох завдань. Можливості PD-1 дозволяють робити зйомку територій декількох сільрад за один день! Наприкінці минулого літа ми провели кілька тестових польотів і домовилися працювати разом. З нашого боку – польоти для клієнтів, з їхнього – обробка та інтерпретація даних і пошук клієнтів. Це модель готового сервісу, зрозумілого для підприємців-аграріїв

При цьому ми не відмовляємося від ідеї продавати нашу техніку тим, хто серйозно зацікавлений в організації власної служби БПЛА і готовий вкласти час та інвестиції не тільки у придбання БПЛА, а й у підготовку своєї команди операторів. Таке навчання може займати до 3 місяців, в залежності від базового рівня кандидатів. Якісний підбір персоналу і навчання – критично важлива складова, оскільки в разі помилки вартість втраченого БПЛА перекриє прибуток від його використання.

Кому вигідно купувати

Площа, яку доцільно знімати за допомогою PD-1 – від 3 до 5 тис. га. Якщо говорити про придбання комплексу, тут рентабельність проявить себе при земельному банку від 50-100 тис. га.

Так як наші безпілотники розраховані на обробку великих площ, вони будуть корисні насамперед великим агрохолдингам. Такі підприємства зможуть використовувати безпілотник постійно, завантажать його роботою по максимуму. Їм буде вигідно набрати екіпаж пілотів, навчити їх і забезпечити можливість підтримувати свої навички за рахунок щоденної практики. У разі нечастого використання пілоти втрачають навички і схильні робити помилки, що для безпілотника можуть бути фатальними. Адже якщо зламається комбайн, він просто зупиниться серед поля і буде чекати техніків. З дроном так не вийде – він може впасти і розбитися.

Людина, що підходить для такого навчання – фахівець технічного вузу, який має базові знання про радіозв’язок і добре володіє комп’ютером.

Якщо у агропідприємства немає можливості найняти екіпаж з таких працівників, вигідніше домовитися про довгострокове сервісне обслуговування території нашими фахівцями.

“Людський дрон”

Наш “первісток” – безпілотний комплекс PD-1 (People’s Drone-1). Його створення стало можливим завдяки волонтерській платформі “People’s Project”. Цей безпілотник може залишатися в повітрі до 10 годин з вантажем 8 кг (хоча вага звичайної камери не перевищує 3-4 кг). Його основні, корисні для аграріїв функції – обмір полів, моніторинг стану посівів, інспектування великих площ. Платформа PD-1 має модульну конструкцію, оснащена автопілотом, може нести широкий діапазон різних корисних навантажень. Оснащена двома камерами – RGB-камерою з високою роздільною здатністю (для створення ортофотопланів та обміру полів) та мультиспектральною камерою (використовується для створення карт вегетаційного індексу), але також ми можемо встановити на безпілотник ті камери, які вважає за потрібне клієнт.

PD-1 в небі

Безпілотник існує в трьох варіантах, що відрізняються способом запуску та посадки. Перша версія – горизонтального зльоту і посадки – піднімається в повітря зі злітних смуг, що залишилися ще з часів СРСР. Також можна злетіти і з просто рівного майданчика або рівної дороги довжиною до 200 метрів. Проте таких смуг або майданчиків може не бути в безпосередній зоні досяжності, а працювати на великій відстані від точки зльоту більш ризиковано. Для зручності виконання робіт та підвищення безпеки ми розробили систему катапультного зльоту і парашутної посадки. При цьому зліт можна здійснювати практично в будь-якому місці, а для посадки достатньо поля або лугу розмірами не більше 100 х 100 м.

А зовсім недавно ми приступили до випробувань третьої моделі. Тепер наш безпілотник може бути оснащений підйомними двигунами за принципом коптера і може здійснювати вертикальний зліт і вертикальну посадку. На старті додаткові двигуни піднімають дрон над землею, і тільки після цього запускається основний. Посадка відбувається у зворотному порядку. Ця система знімає проблему злітної смуги та зменшує ризик пошкодження при посадці на парашуті. Система вертикального зльоту і посадки для PD-1 дозволяє здійснити приземлення на “п’ятачку” 10 х 10 м.

Головна цінність PD-1 для агробізнесу – спостереження та зйомка великих відстаней протягом довгого часу – до 10 годин. Але на практиці ми намагаємося літати не більше чотирьох, тому що за такий тривалий відрізок часу змінюється природне освітлення і дані виходять не дуже коректними. Ми вважаємо за краще розбивати зйомку на декілька етапів, щоб мати можливість змінити при необхідності налаштування. Ще одна причина такого рішення в тому, що найчастіше поля зосереджені нерівномірно. Тому зазвичай ми знімаємо кілька тисяч гектарів в одному місці, а потім проводимо зйомку наступної групи полів. Ми робимо це за один день, але за 2-3 польоти. Так зручніше.

На практиці це перетворюється в потужну підтримку процесу обміру полів та аудиту земельного банку. Інше застосування – створення карт вегетаційних індексів за допомогою мультиспектральних камер. Нічого складного! Ми встановили на безпілотник звичайну камеру та мультиспектральну для складання карт і вегетаційних індексів. Вони працюють одночасно. Потішно: іноді трапляється так, що карта пам’яті закінчується набагато раніше, ніж бензин.

Максимальна висота польоту PD-1 – 3 км. Але для завдань агрогосподарств таких висот польоту не потрібно, та й польоти на такій висоті вимагають спеціальних дозволів. На сьогодні в Україні не існує окремої нормативної бази для безпілотників, і тому формально всі норми пілотованої авіації підлягають виконанню безпілотниками, але вже цього літа повинні вступити в силу зміни у правилах польотів, за якими використання БПЛА для цивільних потреб стане простішим.

Дрон з рюкзака

VTOL PC-1 — наш другий дрон, який ми змогли вдало адаптувати для потреб аграріїв. Він оснащений надзвичайно міцним корпусом з вуглецевого волокна, а його конструкція з вісьмома роторами забезпечує максимальну надійність навіть в ситуаціях екстремального використання. Він компактний та міцний – складається в рюкзак, а сам рюкзак без наслідків закидується на ходу в кузов машини. Його основна “цільова аудиторія” – поліцейські та служби охорони. Головна “фішка” дрона – камера з зумом, що дозволяє здалеку проводити моніторинг на одному рівні з об’єктом спостереження, а не над ним, привертаючи тим самим зайву увагу. Контролер польоту дозволяє планувати, редагувати і виконувати автоматичний політ, зліт і посадку.

PC-1 на вильоті

Аграріям він дозволить проапгрейдити охоронну службу та непомітно для потенційних злодіїв зафіксувати їхні злочини на камеру. Або ж відлякати їх – завдяки своїй швидкості (може подолати за виліт до 5 км протягом 35 хвилин) PC-1 швидко наблизиться до зловмисників. До речі, дрон ідеально підходить для мобільного охоронного патруля ще й тому, що запускається всього за дві хвилини.

Ще одна перевага дрона в тому, що він дозволяє працювати не тільки з великими відстанями, але й у темряві – крім зуму, PC-1 оснащений ще й тепловізором. Також на нього можна встановити і мультиспектральну камеру. Втім, в цьому параметрі він буде програвати популярним і менш дорогим коптерам, таким як DJI Mavic або DJI Phantom, оскільки його основні сильні сторони – швидкість, потужний зум та стійкість до жорстких умов експлуатації.

Характеристики наших безпілотників, що найкраще підходять для агропідприємств, наведені в лаконічній таблиці

Досвід

Наше співробітництво почалося з запиту від SmartFarming щодо обльоту полів площею близько 5 000 га. Коли ми подивилися, як вони розташовані на карті, то вирішили, що нам набагато вигідніше відразу облетіти територію всієї сільради. Причина – між полями були проміжки, і ми не хотіли витрачати час на побудову окремого маршруту для кожного поля. Плюс ми знайшли перевагу ще й у тому, що зможемо надати додатковий сервіс тим, хто не міг розраховувати на таку послугу самостійно. Наприклад, фермеру, який потрапляє в нашу карту обльоту автоматично і потім зможе придбати вже готовий матеріал.

Зйомки території сільради з PD-1

Це вигідно і самій територіальній громаді — вона може моніторити вирубку лісів, стежити за цільовим використанням земельних ресурсів і так далі. Відкрилася можливість продати одні й ті ж дані кілька разів. Зараз ще рано говорити про те, що це можливо вже сьогодні, але сама перспектива нам цікава.

Більше перспектив

Ми маємо на агросферу довгострокові плани. Через 5-10 років обльоти, подібні до наших, зможуть скласти конкуренцію супутниковим знімкам. Це може бути постійний сервіс, що раз на тиждень стане знімати локації, де застосовується високотехнологічне сільське господарство, і просто надаватиме доступ до цих даних. Тоді користувачеві не потрібно буде кожного разу замовляти обльоти та знімки – все буде відбуватися автоматично, по підписці. Він може використовувати свої алгоритми, замовляти аналіз даних агроконсалтинговим компаніям і так далі. Але первинний запит буде залежати від нас – виробників дронів; безпілотники у порівнянні зі супутником роблять більш точні та актуальні зображення.

Спочатку ми сумнівалися в тому, що наші дрони можуть стати повноцінними гравцями на ринку агроБПЛА. Але коли самі агропідприємства проявили інтерес, ми змінили свою думку. Виявилося, що можна отримати за один день те, що вимагає декількох днів роботи маленьких дронів – ефективність у повній мірі!

Головне, що ми отримали від співпраці з точним землеробством – шанс протестувати дрони для мирних цілей. Зараз наша програма-мінімум – провести з нашими першими Клієнтами весь цикл сільськогосподарських робіт – від початку і до кінця. Мета – разом зі SmartFarming показати Клієнтам дані про всі процеси на полях, щоб вони побачили місця, де можна впроваджувати точне землеробство. І вже потім повноцінно вийти з відпрацьованою технологією на агроринок.

 


Підбираєте дрон для свого бізнесу і хочете отримати чітку та структуровану інформацію про переваги і недоліки тієї чи іншої моделі БПЛА?

Звертайтеся, наші фахівці допоможуть вам зробити правильний вибір.

 

Консультант
Отримайте безкоштовну консультацію

Телефонуйте за номером +380 67 829 10 80
або залиште ваші контактні дані і ми з вами зв’яжемося

    Дякуємо!
    Ваша заявка вже обробляється

    Незабаром ми з Вами зв’яжемося